Ostatnio opublikowane

Lipiec 2015

Lipiec za nami. Od trzech dni jestem w cudownym Gdańsku na krótkim urlopie. Zobaczcie co działo się u mnie w tym miesiącu.

Przeczytałam 9 książek. Nie o wszystkich Wam jeszcze opowiedziałam. Ostatnio więcej czytam niż piszę. W lipcu mogliście poczytać o następujących książkach:

Karol Lewandowski, Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów

Ameryka za 8 dolarów to kolejny dowód na to, że w życiu praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Ponad dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów, często po bezdrożach, pustyniach w starym busie, trzy miesiące i osiem dolarów dziennie. Brzmi irracjonalnie? Zatem poznajcie Karola, Alex, Wojtka, Pazia, Zyśka i Wuję, dla których to słowo nie istnieje.

Magdalena Kordel, Uroczysko

Magdalena Kordel porusza tematy bliskie czytelniczkom (zakładam, że po jej książki sięgamy głównie my – kobiety). Mimo tego, że historia przez nią opowiedziana jest prosta i bardzo przewidywalna, to jednak wciąga a przy tym niesie nadzieję, że po każdej burzy wychodzi słońce. Z przyjemnością spędziłam niedzielę w Malowniczym śledząc perypetie Majki i jej rodziny. Autorka wykazała się dużą dozą poczucia humoru. Wielokrotnie mnie rozbawiła. Udało jej się też sprawić, że się wzruszyłam. Także Uroczysko to mieszanka słodko-gorzka, która idealnie nadaje się na letnie wieczory.

Alice Munro, Dziewczęta i kobiety

Dziewczęta i kobiety o zbiór opowiadań, które w całości łączą się jednak w całkiem zgrabną opowieść. Opowieść ta nie toczy się w sposób linearny, jednak spaja je postać głównej bohaterki Del Jordan oraz kilku innych osób. Cała historia Dziewcząt i kobiet przedstawiona jest z jej perspektywy (pierwszoosobowa narracja, która jak czytamy na okładce jest autobiograficzna w formie, choć nie w treści). Młodej dziewczyny mieszkającej przy Drodze na Moczarach, kanadyjskiej prowincji.

Thomas Kistner, FIFA Mafia

Dla przeciętnego czytelnika lektura książki Thomasa Kistnera będzie dużym szokiem. Obraz działaczy i wszystkich osób związanych ze światem piłki nożnej został brutalnie obdarty z iluzji i pięknego obrazka. Ten świat to wielopokoleniowe powiązania, ogromne pieniądze i swoista nieuczciwość. Lektura książki zbiegła się z istotnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w obozie FIFA

Clara Sanchez, Widok z nieba

Pokazuje ona również, że świat, w którym rządzą ogromne pieniądze niedokrojenie jest brutalny i nie ma w nim miejsca na sentymenty. Główna bohaterka wychodziła z założenia, że za pieniądz można wszystko nabyć zapomniała przy tym, że pewne wartości nie mają swojej ceny. Jak często my o tym zapominamy? Autorka pokazuje również, że świat modelingu nie jest bajką. Pęka bańka mydlana. To miejsce, w którym kobiety niejednokrotnie traktowane są przedmiotowo, to ciężka praca i lata wyrzeczeń. Duże pieniądze, narkotyki, brak szacunku, ciągłe życie na walizkach. Nieustająca gra pozorów.

Alek Rogoziński, Ukochany z piekła rodem

Debiut pokazał, że Alek Rogoziński potrafi świetnie konstruować akcję wciągając czytelnika w swój świat. Ma lekkie pióro, dystans do świata i duże poczucie humoru. Dobrze skrojone dialogi, barwne acz miejscami przerysowane postacie oraz ciekawy wątek kryminalny sprawiają, że warto poznać Ukochanego z piekła rodem.

Poza recenzjami pojawił się jeden wpis z serii Nie chcę czytać! oraz pierwszy wywiad. Jeszcze raz dziękuję p. Dance Braun, że zgodziła się na rozmowę.

Już w niedzielę ukaże się kolejny wywiad. Zapraszam.

A co ciekawego Wam udało się przeczytać? 😉

 

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane