Strona głównaKsiążkiKryminałM.J. Arlidge - Powiedz panno gdzie Ty śpisz (2015)

Ostatnio opublikowane

M.J. Arlidge – Powiedz panno gdzie Ty śpisz (2015)

Jakiś czas temu czytałam debiut Arlidge – Ene, Due, śmierć. Książka bardzo mi się podobała i pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Przyszedł czas na drugą książkę autora – Powiedz panno gdzie Ty śpisz. Czy autor poradził sobie równie dobrze?

Po raz kolejny spotykamy się Helen Grace. Po dosyć traumatycznych przeżyciach stara się ona na nowo poukładać swoje życie i wrócić do normalności. Tym razem ma za zadanie rozwiązać sprawę śmierci kilku mężczyzn, którym zostały wycięte serca i wysłane w jednym przypadku do rodziny, w innych do miejsca pracy. Mężczyzn łączy jedno – każdy z nich korzystał z usług prostytutek i dzielił się swoimi wrażeniami na specjalnym portalu internetowym.

Tors mężczyzny został rozcięty na pół od pępka aż po gardło, a potem rozerwany, by odkryć znajdujące się w nim organy. A raczej to, co z nich zostało. Helen przełknęła ślinę, zdając sobie sprawę,  że przynajmniej jednego brakuje. Odwróciła się do Tony’ego – wyglądał blado; patrzyła na zakrwawioną ranę, która kiedyś stanowiła klatkę piersiową mężczyzny.

Podobnie jak w przypadku debiutu autor operuje bezkompromisowym i dosadnym językiem. Wszystko dzieje się szybko. Ma to również odzwierciedlenie w konstrukcji książki – krótkie rozdziały i krótkie zdania. Cała opowieść pozbawiona jest zbędnych opisów i rozbudowywania tła. Być może wielu osobom się to nie spodoba. Autor nie do końca wyjaśnia pewne kwestie, jak chociażby pojawienie się bratanka inspektor Grace, o którym wcześniej nie było mowy czy pobudki inspektor do oddawania się sesjom SM. Jednak tym, którzy lubią wyłącznie wartką akcję Powiedz panno gdzie ty śpisz sprawi wiele radości.

Sama fabuła opiera się na zależności między ofiarami a ich oprawcą. Co ciekawe w przypadku drugiej książki autora bardziej współczujemy oprawcy niż zabitym mężczyznom. Znowu mamy okazję zastanowić się na ile wydarzenia z przeszłości odciskają piętno w naszej psychice. Jak wiele musi wycierpieć człowiek, by odważyć się na morderstwo, które w dodatku przynosi mu satysfakcję? Dzięki Arlidge przyglądamy się osobie, która  z pozycji ofiary stała się oprawcą. Autor poświęcił sporo uwagi poczynaniom mordercy, przedstawił dosyć szczegółowy profil psychologiczny i skupił się na motywach, którymi się kierował oprawca. Zwraca on również uwagę na problem prostytucji, który ma wpływ nie tylko na kobiety oddające się nierządowi, ale również ich klientów oraz co ważniejsze ich rodzin. Przyglądamy się całemu procederowi i mechanizmom jakimi się on rządzi. Arlidge zabiera nas w świat przestępczości przesiąknięty zepsuciem, uprzedmiotowieniem człowieka a czasami wręcz zezwierzęceniem.

Nie wiem na ile jest świadome działanie autora a na ile przypadek, ale mam wrażenie, że zakończenia jego książek nie są na tyle spektakularne jak oczekuje czytelnik a równocześnie są zaskakujące same w sobie. Kryminał, podobnie jak debiut, czyta się jednym tchem równocześnie żałując, że szybko się kończy. Gęsta atmosfera, bezkompromisowy styl, wartka akcja to wyróżniki twórczości Arlidge’a. Powiedz panno gdzie Ty śpisz w zupełności spełniło moje oczekiwania.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane