Strona głównaKsiążkiMagdalena Parys, Biała Rika. Żeliwne ptaki (2023)

Ostatnio opublikowane

Magdalena Parys, Biała Rika. Żeliwne ptaki (2023)

Nie pamiętam już kiedy kupiłam pierwsze wydanie tej książki, ale jedno jest pewne. Chciałam ją przeczytać! Udało się dopiero teraz przy okazji wznowienia uzupełnionego wydania.

Żałuję, że wcześniej nie sięgnęłam po książkę Magdaleny Parys, mimo że od dawna mam ją na regale. Dopiero teraz w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Świat Książki miałam okazję przeczytać wznowienie uzupełnionej powieści. Nie jest to łatwa lektura, ale warta każdej poświęconej minuty. To opowieść z gatunku tych, które lubię najbardziej. Gęsta, niejednoznaczna, wielowymiarowa historia rodziny, która ma swoje tajemnice.

Biała Rika. Żeliwne ptaki to jedna z tych książek, w których trudno jest opisać fabułę w kilku zdaniach, dlatego wyjątkowo zostawię Wam opis z okładki.

Odkrywając tajemnice przeszłości naszych bliskich, najwięcej możemy dowiedzieć o nas samych. To zawsze siebie odnajdujemy w tamtych historiach, to siebie widzimy w minionych wydarzeniach i to właśnie one mogę mieć największy wpływ na naszą przyszłość.

Biała Rika Magdaleny Parys to wspaniała powieść o wielopoziomowej warstwie przekazu; od uniwersalnych prawd o człowieku do prawd wyjętych z najnowszej historii Polski i Polaków na stałe związanej z historią Niemiec. To także wciągająca opowieść o Gdańsku, Szczecinie i Berlinie, ale także o miłości i łzach codziennego życia.

Biała Rika. Żeliwne ptaki to wielowymiarowa opowieść o rodzinie, w której każdy odnajdzie cząstkę siebie. O wielkiej historii, która wchodzi w życie zwykłych ludzi, o próbach zdefiniowania i usystematyzowania własnej tożsamości, o miłości, ale też samotności nawet wśród ludzi. Magdalena Parys uzupełniła swoją opowieść o komentarze i dopowiedzenia historii pochodzące z 2023 roku, które podkreślają niektóre wydarzenia, ale też czasem im przeczą. Wszak sama autorka wspomniała na końcu, że wszystko jest fikcją poza emocjami i broszką babci Riki. To właśnie postać babci spaja całą tę opowieść, ona stanowi jej trzon i wokół jej historii koncentruje się życie bohaterów. Pięknie napisana, jednak w dosyć skondensowanej formie, opowieść o życiu ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane