Strona głównaKsiążkiWaldemar Ciszak/Michał Larek - Mężczyzna w białych butach (2016)

Ostatnio opublikowane

Waldemar Ciszak/Michał Larek – Mężczyzna w białych butach (2016)

Z książkami napisanymi w oparciu o prawdziwe wydarzenia jest jeden problem. Dotykają nas o wiele bardziej niż te będące wymysłem fantazji. W drugim przypadku ciągle mamy nadzieję, że takie rzeczy nie mają miejsca z koli w pierwszym przeraża nas świat, w jakim żyjemy i to do czego zdolni są ludzie. Mężczyzna w białych butach zalicza się do pierwszej grupy książek. Tych, powstałych na bazie autentycznych wydarzeń.

Michał Larek dał mi się poznać jako współautor Punktów zapalnych, które Wam polecam. Tym razem wraz z Waldemarem Ciszakiem napisali napisali kryminał z elementami reportażu, który wciąga i przeraża już od pierwszej strony.

Fabuła przytoczona na kartach tej książki oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 90. ubiegłego wieku. Mężczyzna, który nie wyróżniał się niczym szczególnym zaczepiał młodych chłopców, wymyślał pretekst, by dostać się do mieszkania, tam wykorzystywał ich seksualnie a potem zabijał. Pedofila poznajemy w Poznaniu, gdy dokonuje swojej ostatniej zbrodni, jednak wraz ze śledczymi, którzy próbują go ująć poznajemy jego wcześniejsze zbrodnie, jakich dokonał w różnych miastach.

Mężczyzna w białych butach to ciekawa pozycja głównie ze względu na formę. Poza kryminałem znajdziemy tutaj elementy powieści sensacyjnej, powieści psychologicznej i reportażu, który stanowi o sile tej historii. Autorzy świetnie oddają klimat początku  lat dziewięćdziesiątych dzięki czemu tworzą realne tło dla wydarzeń. Co więcej cała historia przepełniona jest dużym ładunkiem emocjonalnym głównie ze względu na świadomość czytelnika, że te wydarzenia naprawdę miały miejsce, a nie są tylko chwilowym wymysłem autora. Przeraża spokój z jakim oprawca odtwarza swoje czyny, jego stoicki spokój i zimna krew w obliczu swoich dokonań. To ciekawy portret psychologiczny, który jawi się nam w tej opowieści. To również obraz rodziny, która zmaga się z tragedią, i która nie potrafi sobie z tym poradzić. Autorzy w swojej zbeletryzowanej powieści pokazali wydarzenia z kilu różnych punktów widzenia dzięki czemu dostajemy ich kompletny obraz. Towarzyszymy pedofilowi w jego polowaniach, śledczym w trakcie prowadzenia śledztwa czy rodzinom, które były uczestnikami tych traumatycznych doświadczeń.

Mężczyzna w białych butach przeraża. To opowieść surowa i szokująca, bez zbędnych opisów i naciągania fabuły. To lektura na jeden lub dwa wieczory, która nami wstrząsa. Świetnie napisana i warta uwagi.

mezczyzna

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane