Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaNastassja Martin, Uwierz w bestie (2023)

Ostatnio opublikowane

Nastassja Martin, Uwierz w bestie (2023)

Uwierz w bestie to niepozorna książka, ponieważ ma niespełna 120 stron. Można ją spokojnie przeczytać w jeden wieczór, tak jak ja to zrobiłam, jednak wydaje mi się, że zapadnie mi ta opowieść w pamięć i to nie tylko dlatego, że stanowi autobiograficzną opowieść.

Jak wspomniałam na wstępie Nastassja Martin napisała autobiograficzną opowieść o tym, czego doświadczyła w odległej Kamczatce. To właśnie tam francuska antropolożka wybrała się, by badać animistyczne mieszanie się bytów, połączenie człowieka z naturą oraz ich wzajemne relacje. Jednak brutalne spotkanie z niedźwiedziem sprawiło, że w kobiecie coś pękło. Nie dość, że jej twarz została oszpecona na zawsze, to poczuła, że sama stała się częścią tego świata i już nie potrafi patrzeć na niego w obiektywny sposób. Wbrew radom lekarzy i rodziny ponownie wyrusza w tamte rejony, by znów spotkać niedźwiedzia i odnaleźć własną tożsamość oraz na nowo poukładać swój świat. Kobietę dręczą sny, powracają do niej wspomnienia walki z niedźwiedziem, a blizny na twarzy nie pozwalają zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Czy ten powrót pozwoli jej zapomnieć i poukładać własne myśli? Czy tożsamość człowieka może się zmieniać w zależności od doświadczeń życiowych? Czy można w ogóle na nowo zdefiniować własną tożsamość? To tylko niektóre z pytań, na które szukamy odpowiedzi wraz z autorkę, przemierzając dzikie rejony Kamczatki.

Uwierz w bestie to przejmująca opowieść o życiu po traumatycznych doświadczeniach, które zaczynają nas definiować i zmieniają nasze postrzeganie o sobie. Z drugiej jednak strony dostarczają całkiem innych emocji, przemyśleń i sprawiają, że mamy ochotę skonfrontować się z tym, co dla nas obce, nowe i nieznane. Autorka po walce z niedźwiedziem czuje, że musi na nowo określić swoją tożsamość, dotrzeć do swego wnętrza i poukładać wszystkie rozsypane elementy. W tej autobiograficznej opowieści znajdziecie wiele rozmyślań egzystencjalno-naukowych, jednak są one podane w przystępny sposób. Nastassja Martin głośno rozmyśla o swoim życiu i wyborach, jakich dokonała próbując tym samym znaleźć odpowiedź na nurtujące ją pytania.

Uwierz w bestie to opowieść o życiu w zgodzie z naturą i próbach jej opisania i zrozumienia, o tragedii i życiu z jej konsekwencjami oraz o tym, że czasami jedno wydarzenie jest w stanie na nowo nas zdefiniować i sprawić, że w inny sposób spojrzymy na wiele kwestii. Surowa, naturalistyczna historia o tym, że w życiu każdego z nas sami podejmujemy decyzje i odpowiadamy za ich konsekwencje.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane