Strona głównaKsiążkiNina Majewska-Brown, Cztery siostry 1925-1945 (2021)

Ostatnio opublikowane

Nina Majewska-Brown, Cztery siostry 1925-1945 (2021)

Cztery siostry to drugi tom najnowszej serii autorstwa Niny Majewskiej-Brown, która rozpoczęła się książką Florentyna i Konstanty. Jako, że pierwsza część całkowicie mnie pochłonęła, nic więc dziwnego, że z chęcią sięgnęłam po drugi tom.

Tym razem śledzimy losy rodziny Florentyny i Konstantego Zabierzańskich w latach 1925-1945. Po burzliwych wcześniejszych wydarzeniach rodzina powoli dochodzi do siebie i cieszy się spokojem i wolnością. Jednak jak się okazuje nie na długo, gdyż kolejna wojna czyha za rogiem. Adolf Hitler panoszy się coraz bardziej i zaczyna wprowadzać w życie swoje szalone pomysły. W dodatku cztery dorastające córki także sprawiają problemy i spędzają sen z powiek rodziców. Wplątują się w pierwsze zauroczenia i miłości, dokonują pierwszych życiowych wyborów, czy stawiają pierwsze kroki jako dojrzewające kobiety. W tym wszystkim jest także Seweryna i Hipolit, teściowie Florentyny. I o ile teść nie narzuca w niczym swojego zdania, tak teściowe nieustannie się wtrąca, komentuje i doprowadza tym Florę do szewskiej pasji.

Cztery siostry to kolejna wojenno-obyczajowa powieść, która pokazuje, jak wydarzenia historyczne rezonują na życie zwykłych osób. To kolejna pełna materiałów źródłowych, zdjęć, wycinków z gazet i artykułów opowieść o losach rodziny stającej w obliczu wizji wojny, która z dnia na dzień staje się ich rzeczywistością. Nina Majewska-Brown opowiada o miłości, przyjaźni, walce, ale też pokazuje, że determinacja i zazdrość mogą doprowadzić do zdrady, niewdzięczności i podjęcia decyzji, które mogą mieć wpływ na życie wielu ludzi.

Jeśli lubicie wielowątkowe sagi rodzinne, których osią fabularną są wielkie wydarzenia historyczne to najnowsza seria Niny Majewskiej-Brown będzie idealna. To pełna emocji, trudnych wyborów i poruszająca wiele ważnych historycznych kwestii opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. O rodzinie, walce o jej byt i przyszłość, o wychowywaniu młodych kobiet, o decyzjach, które raz podjęte rzutują na całe życie. Niecierpliwie czekam już na kolejny tom i jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. A Was zachęcam najpierw do przeczytania pierwszej części, a później Czterech sióstr.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane