Strona głównaKsiążkiOresta Osijczuk, Morelowa księgarnia (2023)

Ostatnio opublikowane

Oresta Osijczuk, Morelowa księgarnia (2023)

Bardzo lubię książki, w których mogę śledzić czasem pokręcone losy rodzin. Ich zmagania, próby dogadania się, problemy i wszystkie sposoby jak sobie z nimi radzą. I chociaż w Morelowej księgarni to właśnie dostaję, jednak tak naprawdę to o wiele bardziej głęboka i poruszająca lektura.

Już sam tytuł sprawia, że ma się ochotę sięgnąć po tę książkę. Do tego piękna, kojarząca się z wakacjami okładka i czytelnik może się bardzo zaskoczyć kiedy zacznie czytać. Tak naprawdę to smutna, poruszająca, gęsta i mocna historia, która na pewno na długo we mnie zostanie. Do której będę wracać myślami, i którą bardzo mocno chcę Wam polecić.

Maria Faryniak nie ma łatwego życia, więc kiedy dostaje szansę od losu, jaką jest zostanie pokojówką u Kazimierza Czartoryskiego początkowo się waha. Ostatecznie decyduje się przyjąć tę posadę, jednak to wiąże się z oddaniem syna pod opiekę rodziny męża. I tak chłopiec trafia do surowej ciotki Kasi oraz wujka Stefana, który jest właścicielem księgarni. Tęskni za matką, jednak w jej listach nie znajduje nadziei na ponowne spotkanie. Mieszkając u rodziny poznaje Romka i Fecia i między nimi powoli rodzi się przyjaźń. W jego życiu pojawia się też Irenka, w której chłopak skrycie się podkochuje. Mychajło dorasta nadal pragnąc spotkania z matką. Wszystko zmienia wybuch wojny. Pierwsza boleśnie skraca dzieciństwo chłopca, a druga przynosi nieoczekiwane wydarzenia w jego życiu. Teraz po latach ktoś chce naprawić wyrządzone szkody i w końcu odkryć prawdę.

Morelowej księgarni nie da się opowiedzieć w kilku zdaniach, tak aby nie zdradzić zbyt wiele, a równocześnie zachęcić do lektury. Ale uwierzcie mi to jedna z tych powieści, które warto przeczytać i przeżyć. Historia przemyślana, głęboka i gęsta od emocji. O poszukiwaniu własnego miejsca, własnej tożsamości, o dojmującej tęsknocie i samotności. To także opowieść o rodzinnej tajemnicy skrywanej przez całe życie i o próbie odtworzenia rodzinnej historii, która wiedzie do wielu zaskakujących odkryć. Morelowa księgarnia to powieść, która wymaga skupienia, by nic nam nie umknęło podczas lektury, jednak warta jest poświęcenia każdej minuty. Piękna, wielowątkowa i poruszająca historia, która na pewno na długo we mnie zostanie. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane