Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaPaulina Reiter, Samotne oceany (2023)

Ostatnio opublikowane

Paulina Reiter, Samotne oceany (2023)

Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo to biograficzny reportaż autorstwa Pauliny Reiter, który przeczytałam w ramach współpracy z Wydawnictwem AGORA.

Paulina Reiter w swojej książce zdecydowała się opowiedzieć o życiu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat. Był to nie lada wyczyn, który wymagał nie tylko dużej wiedzy, ale też siły, samozaparcia i ambicji. Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz niczego z wymienionych rzeczy nie brakowało. Była uparta i chciała zrealizować swój cel, jednak umiała też przyznawać się do chwil zwątpienia w całe przedsięwzięcie i w swoje umiejętności.

Paulina Reiter wraz z Krystyną Chojnowską-Liskiewicz zabierają nas w podróż dookoła świata. Możemy wraz z Krystyną doświadczyć w pewnym sensie tych emocji, które jej towarzyszyły, poznać tę wyprawę od podszewki i być świadkami uporu, siły i niezłomności, a także wrodzonej skromności i niezwykłego wyczucia i talentu. Nie da się ukryć, że bohaterka reportażu była kobietą silną i niezwykłą. Pokonywała wszelkie przeciwności losu, upadała, by powstawać na nowo, rozwiązywała problemy i cały czas się czegoś uczyła. Nie tylko o żeglarstwie, ale przede wszystkim o sobie i ludzkiej naturze. O człowieku, który pozostawiony sam sobie musi radzić sobie nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale też z dojmującą samotnością, chwilami zwątpienia i czyhającymi niebezpieczeństwami. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest przykładem tego, że kobieta może być kapitanką, żeglarką i dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych dla teoretycznie „słabszej” płci. Udowodniła tym samym, że na kartach historii mogą na równi z mężczyznami zapisywać się kobiety i powinny to robić. A w tym wszystkim została niezwykle skromną osobą, która nie szukała rozgłosu.

Paulina Reiter bardzo skrupulatnie opisała całą wyprawę. Korzystała z wielu dokumentów źródłowych, przeprowadziła wiele rozmów ze swoją bohaterką, jej mężem, ze znajomymi, którzy zarówno jej kibicowali, jak i nie do końca pałali sympatią do jej osoby. Dzięki temu dostaliśmy szczegółową historię, którą czyta się niczym świetną powieść przygodową, z tą różnicą, że napisało ją samo życie, a nie jest ona wymysłem ludzkiej wyobraźni. Lubię czytać o silnych kobietach, które nie bały przeciwstawić się schematom, światu rządzonemu i zdominowanemu przez mężczyzn, a przede wszystkim o kobietach pełnych pasji gotowych poświęcić nawet życie, by móc się w nich realizować. Taką właśnie kobietą była Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, o której wcześniej nie słyszałam. Tym bardziej się cieszę, że dzięki tej współpracy mogłam poznać jej osobą i przeczytać o życiu pełnym spełnienia, ale też takim całkiem zwyczajnym, w którym trzeba radzić sobie z problemami. Polecam fanom żeglarstwa, ale także wszystkim tym, którzy lubią czytać o inspirujących osobach!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane