Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaRemigiusz Grzela, Trzy życia Ireny Gelblum (2023)

Ostatnio opublikowane

Remigiusz Grzela, Trzy życia Ireny Gelblum (2023)

Od dziesięciu lat Remigiusz Grzela zajmuje się biografią Ireny Gelblum. Kobieta, która chciała wymazać siebie z kart historii i robiła to bardzo skutecznie. Kolejna próba pokazania jej historii, której się podjął autor potwierdza, że niewątpliwie Irena była wyjątkową kobietą, która potrafiła postawić na swoim.

Była Ireną Gelblum, Ireną Waniewicz i Ireną Conti. Próbowała zmieniać swój życiorys, zamazywać wszelkie ślady swojej bytności i żyć na swoich warunkach. Nietuzinkowa, bohaterska, jednak nieco pogubiona i samotna kobieta, która wbrew pozorom miała wokół siebie mnóstwo osób. Łączniczka w Żydowskiej Organizacji Bojowej, członkini Mścicieli, matka, żona, przyjaciółka, wreszcie poetka. Wiele wcieleń, wiele życiorysów i jedna kobieta. Co tak naprawdę o niej wiemy? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że uda się poznać jej życiorys? W którym miejscu prawda miesza się z fikcją? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Remigiusz Grzela, który w swojej biograficznej książce Trzy życia Ireny Gelblum kolejny raz składa kawałek po kawałku jej życie i próbuje ją na nowo poznać.

Trzy życia Ireny Gelblum to historia łączniczki, której bohaterskie działania przyczyniły się do uratowaniu wielu ludzi. Irena jako członkini ŻOB-u dostawała wiele trudnych akcji, jednak sama robiła wszystko, aby nie pozostał po tym żaden ślad. Remigiusz Grzela opowiada o niej z pewnego rodzaju czułością starając się zebrać w całość wszystkie informacje jakimi dysponuje. Opowiada tym samym o całej działalności ŻOB-u, o powstaniu w getcie warszawskim, o jej małżeństwie, relacji z córką, emigracji do Palestyny, byciu członkinią Mścicieli i wreszcie o udaniu się do Włoch. Odtwarza jej historię na podstawie rozmów z osobami z jej środowiska, z korespondencji, którą uzyskał od jej znajomej i z wielu innych materiałów źródłowych, które znajdziemy w bogatej bibliografii. Autor włożył ogrom pracy w swoją publikację, ale ostatecznie i tak miał poczucie, że to nie wszystko. Że Irena wymyka się, wymazuje z historii dokładnie tak jak chciała.

Trzy życia Ireny Gelblum to obraz kobiety, bohaterki, o której należy pamiętać, chociaż ona sama robiła wszystko by zostać zapominana. Jednak nie o samej Irenie pisze Grzela. Podczas rekonstrukcji jej życiorysy opowiada nam o pracy i działaniu ŻOB-u, o sytuacji Żydów, powstaniu w getcie i o późniejszych przemianach społeczno-gospodarczych i ponownej nagonce na Żydów w 1968 roku. To wnikliwa analiza życia jednostki na tle społeczeństwa. Mimo, że jak sam autor mówi, że jego bohaterka (…) nadal pozostaje tajemnicza i nieuchwytna, to swoją książką zdecydowanie zobrazował jej życie, które do końca nie należało do w pełni szczęśliwego. Czytając o Irenie Gelblum ma się wrażenie, że tworząc swoje nowe osobowości sama się w tym nieco zagubiła, przez co była samotna i opuszczona. To jeden z tych życiorysów, które warto poznać!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane