Strona głównaKsiążkiSarah Crossan, Obsesja i inne formy miłości (2022)

Ostatnio opublikowane

Sarah Crossan, Obsesja i inne formy miłości (2022)

To jedna z tych historii, która zostanie ze mną na długo. Gęsta, bezkompromisowa, podana w ciekawej formie opowieść o poczuciu samotności, o życiu w trójkącie, o byciu tą drugą.

Ana Kelly zawodowo zajmuje się sprawami ludzi, którzy się rozchodzą. Kiedy poznaje Connora rodzi się między nimi uczucie. Ana godzi się na bycie tą drugą, bo zwyczajnie mężczyzna stał się miłością jej życia. Kiedy niespodziewanie umiera kobieta nie potrafi się odnaleźć i postanawia zbliżyć się do wdowy, by lepiej zrozumieć postępowanie Connora. Ostatecznie okazuje się, że to właśnie ta zdradzana kobieta najlepiej rozumie Anę a znajomość z nią sprawia, że w końcu dostrzega jak bardzo zmieniła się pod wpływem związku z Connorem i ile poświęciła dla… Tak właściwie iluzji miłości. Mężczyzna nie zostawił swojej żony i rodziny, a Ana z własnej woli decydowała się z nim być. Dokąd ją to doprowadziło? Czy takie poświęcenie w imię miłości miało sens?

Obsesja i inne formy miłości zaskakują właśnie formą. Krótkie zdania, nieco chaotycznie ułożone. Zaskakujące puenty. Przewrotność, gęsta atmosfera. Muszę przyznać, że doceniam kunszt z jakim autorka ubrała w słowa tę opowieść. Opowieść niełatwą, pełną emocji i pokazaną z perspektywy życia „po kimś” i wielu prób poradzenia sobie ze stratą. Ana cierpi. Jej ból wynika z niezrozumienia, z braku odpowiedzi na pytania, jakie zadała a wreszcie zapewne z samotności, gdyż właśnie straciła kogoś kogo kochała, a może kogo wydawało jej się, że kocha? Czy kobieta nie tkwiła w tej relacji ze strachu przed samotnością? Czy zgadzała się na bycie tą drugą tylko dlatego, żeby kogoś mieć? Nie wiem tego na pewno, ale czasem tak na nią patrzyłam czytając Obsesja. A może faktycznie kochała i liczyła, że mężczyzna, który mówił to samo w końcu podejmie rzeczowe decyzje?

Dotknęła mnie ta historia. Może przez niektóre własne doświadczenia, nieudane relacje i próbę zabijania samotności. Pewnie ze względu na formę, nieco przypominającą dramat, nie do wszystkich przemówi ta opowieść, jednak ja ją polecam. Może będzie to ciekawe doświadczenie literackie, a może tak jak ja poczujecie się dotknięci lekturą. Bo Obsesja i inne formy miłości to książka o tym, że każdy w życiu chce kochać i być kochanym, czasami pomimo wszystko. Jednak może warto się też zastanowić, czy taka miłość jest warta tak wielu poświęceń?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane