Strona głównaKsiążkiSarah Moss, Ciche wody (2022)

Ostatnio opublikowane

Sarah Moss, Ciche wody (2022)

Lubię książki Moss, póki co Nocne czuwanie jest moją ulubioną powieścią. Z chęcią sięgnęłam po Ciche wody, by przekonać się, czy uda jej się wskoczyć na miejsce tej ulubionej?

Chociaż dalej nie zmieniłam zdania, co do ulubionej powieści Moss i nadal jest to Nocne czuwanie, to Ciche wody zdecydowanie zasługują na lekturę. Nie jest to obszerna pozycja, więc spokojnie można ją przeczytać w jeden, czy dwa wieczory. Teraz, kiedy minęły upały i na zewnątrz jest przyjemny chłód tym bardziej to idealna lektura.

Akcja powieści toczy się na jednym z campingów w Szkocji. Dwanaście osób z rodzinami zdecydowało się tam spędzić wakacje. Pada całymi dniami, a patrząc w niebo nie zanosi się na poprawę pogody. Rodziny są znudzone i zniesmaczone. Starają sobie organizować czas po swojemu. Jedna z kobiet usilnie biega w ulewie, jedna z par próbuje osiągnąć synchroniczny orgazm, a inna z matek chciałby tylko przez chwilę odpocząć od domowych obowiązków, których nie potrafi odpuścić nawet na wakacjach. Każdy żyje obok każdego nie próbując nawiązać kontaktu, a jedynie biernie obserwując poczynania innych i oceniając. I tylko głośna muzyka dochodząca z jednego z domków tak samo irytuje wszystkich. Dopiero tragedia do jakiej dochodzi zbliża wszystkich, czy jednak nie jest na to za późno?

Ciche wody to powieść, w której akcja zamyka się w 24 godzinach, jednak cały czas czujemy dziwny niepokój i trzymanie nas w napięciu. I to zakończenie! Przysłowiowa wisienka na torcie! Najnowsza powieść Moss to nieco klaustrofobiczna, mikropowieść o życiu w małej społeczności obcych sobie ludzi, którzy równocześnie są ciekawi życia innych. To nietuzinkowa opowieść o prostym życiu, która płynie wraz ze spadaniem kolejnych kropel deszczu. Dajcie się porwać i zanurzyć w tej opowieści! Warto!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane