Strona głównaKsiążkiSarah Pinborough, Ta druga (2022)

Ostatnio opublikowane

Sarah Pinborough, Ta druga (2022)

Czy dążenie do bogactwa i wysokiej pozycji w społeczeństwie jest warte każdej ceny? Jak skrywane przez lata tajemnice mogą wpłynąć na nasze wybory? Czy można być przeklętym i tym tłumaczyć swoje zachowanie?

Marcie w końcu jest wśród elit. Nie czuje się tam do końca pewnie, jednak za wszelką cenę stara się grać swoją rolę. Jako druga żona Jasona wielokrotnie jest porównywana. Kiedy szef jej męża wraca z Londynu z młodą, drugą żoną Marcie zaczyna być zazdrosna, zwłaszcza, że jej mąż wyraźnie z nią flirtuje. Dopiero zbliżenie się do Keishy uświadamia Marcie, że kobieta wcale nie jest zainteresowana jej mężem. Wręcz przeciwnie. Dziwne i niepokojące zachowanie Keishy sprawia, że kobieta nie jest traktowana poważnie w towarzystwie, a co za tym idzie jej mąż ma do niej o to pretensje. Keisha z całej siły życzy mu śmierci. W momencie, gdy William ulega wypadkowi wszystko się zmienia. Okazuje się, że ktoś celowo doprowadził do tego i chciał go usunąć. W wyniku śledztwa na jaw wychodzą dawne tajemnice, a ostatecznie okazuje się, że podejrzanych jest znacznie więcej. Czy dążenie do bogactwa i bycia na szczycie jest warte aż takich poświęceń? Czy życie w kłamstwie w dłuższej perspektywie może się udać?

Ta druga to kolejna książka, która mnie zaskoczyła. Być może dlatego, że nie siedzę w tym gatunku aż tak mocno i zwyczajnie dałam się nabrać. Ostatecznie nie udało mi się wytypować winnego i rozwiązać tej zagadki. Książka Sarah Pinborough to opowieść, która jest świetnym odzwierciedleniem powiedzenia po trupach do celu. Każdy z bohaterów chce za wszelką cenę dostać się na szczyt i jest w stanie zrobić prawie wszystko, by się tam znalazł. Ta druga konstrukcją przypomina mi Pozorantkę, o której ostatnio pisałam. Tutaj też akcja rozwija się powoli, a potem pędzi na złamanie karku, mówiąc nieco kolokwialnie. Ale to nie jest zarzut. Świetni czytało mi się ten wolniejszy początek, który pokazywał złożoność charakterów bohaterów, ich motywacje, decyzje jakie podjęli i powoli odsłaniał ich sekrety.

Ta druga to jedna z tych historii, w których do końca nie wiemy czego się spodziewać. Autorka łatwo myli tropy, poddaje w wątpliwość nasze założenia i sprawia, że finalnie jesteśmy zaskoczeni. A przynajmniej ja byłam! O obsesji bycia elitą, grzechach przeszłości, życiu w ciągłym kłamstwie i świetnej umiejętności nakładania masek, o wyrachowaniu, zimnej kalkulacji i przebiegłości. O tym i nie tylko jest ta książką. Wciąga i zaskakuje. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane