Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaSimon Sebag Montefiore, Jerozolima. Biografia (2023)

Ostatnio opublikowane

Simon Sebag Montefiore, Jerozolima. Biografia (2023)

Zdecydowanie książka opowiadająca historię Jerozolimy nie jest lekturą na parę wieczorów. To ponad 600 stron historii, która sięga czasów przed naszą erą i to czy się aż do XXI wieku. Spędziłam z nią prawie miesiąc i nabrałam wielkiej ochoty, by teraz tam wyruszyć.

Może tego nie widać na tym profilu, ale chętnie od czasu do czasu sięgam po książki historyczne/biograficzne i takie, które znowu mnie czegoś nauczą. Dlatego z przyjemnością przyjęłam propozycję współpracy przy książce Jerozolima/Biografia autorstwa Simona Sebaga Montefiore, jednak co ciekawe, z takim książkami mam tak, że mimo starań po lekturze czuję się, jakbym dalej nic nie wiedziała. To tylko pokazuje zakres i ogrom pracy włożony w napisanie tej pozycji. To nie tylko gabarytowo i objętościowo (ponad 600 stron) duża książka, ale też kompleksowa i bogata w wiele szczegółów. W dodatku poparta niezwykle szczegółową bibliografią. Więc niewątpliwie autor włożył w nią mnóstwo pracy i energii. Dzięki temu dostajemy wyjątkową biografię Jerozolimy. Miasta wielu kontrastów, sprzeczności, religii i historii tak obfitej w wydarzenia, że nie sposób o nich wszystkich pamiętać. Niemniej to jedna z tych lektur, którą niewątpliwie warto przeczytać i mieć u siebie w domu.

Simine Sebag Montefiore zabiera nas do Jerozolimy jeszcze za czasów przed naszą erą. Opowiada o panowaniu Dawida, jego losach a następnie krok po kroku przybliża się do czasów naszej ery zaczynając od losów Jezusa, przez wojny żydowskie, krucjaty, wojnę światową aż do XXI wieku. Pokazane dzieje Jerozolimy obrazują jej złożony charakter, ilość prowadzonych tam starć, wojen i prób wprowadzenia swojej wizji różnych fanatyków. To wielobarwny, różnorodny kulturowo i bogaty w historię kraj, który niewątpliwie warto odwiedzić. A po lekturze tej pozycji człowiek ma na to wielką ochotę.

Staram się nie oceniać książki po okładce, czy samym wydaniu, ale w tym przypadku nie sposób wspomnieć właśnie o tych dwóch elementach. Już na samym początku oko cieszy piękna okładka, a samo wydanie jest niezwykle staranne i dopracowane. Jeśli macie w rodzinie fana historii, to ta pozycja idealnie sprawdzi się na prezent. Polecam fanom historii, ale nie tylko! Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie w tej książce. Poza samą treścią książka została wzbogacona o zdjęcia, mapy oraz inne grafiki. Całość prezentuje się wyśmienicie! Polecam!

Książkę możecie kupić tutaj: https://bit.ly/JerozolimaBiografiaZnak

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane