Rozalia to kolejna opowieść o miłości, wyborach życiowych i ważnych wydarzeniach historycznych. Autorka kontynuuje historię, którą zapoczątkowała książką Marianna.

Marianna opowiadała o losach tytułowej kobiety, która potrafiła postawić na swoim, by wreszcie być szczęśliwą. Jej siostra, Rozalia, jest bohaterką drugiej części. Dziewczyna przypadkiem podsłuchuje rozmowę , w której jej ojciec wchodzi w układ z jednym, starym Moskalem i chce oddać mu córkę za żonę, tym samym chroniąc swojego syna, który przez udział w zrywach patriotycznych jest zagrożony. Dziewczyna z pomocą matki udaje się potajemnie do siostry i jej męża, a stamtąd wraz z listami polecającymi udaje się  do majątku w Czarnowcu, gdzie mieszka rodzina Mierzejewskich. Ma być damą do towarzystwa dla młodziutkiej Julianny. Tam też poznaje tajemniczego mężczyznę, który kilka razy ratuje ją z opresji. Dom, w którym mieszka rodzina jet nawiedzany przez strzygonia, jednak Rozalia w to nie wierzy i za wszelka cenę próbuje poznać tajemniczą zjawę.

W książkach Magdaleny Wali na pierwszy rzut oka wyłania się ogrom pracy włożony w przygotowanie merytoryczne poruszanych kwestii. Tło społeczno-gospodarcze, ale tez obyczajowe jest niezwykle bogate w szczegóły. Z wielką przyjemnością poznawałam starodawne zwyczaje, tradycje i przesądy, w które wierzyli ówcześni ludzie. To naprawdę bardzo klimatyczna historia, od której trudno się oderwać, mimo że toczy się bardzo powoli. Autorka bardzo skrupulatnie nakreśla losy swoich bohaterów, nie raz stawiając ich w trudnych sytuacjach. Wydarzenia historyczne, która przewijają się w tej opowieści są podane w sposób przystępny i lekki. Magdalena zadbała, aby nie nudzić czytelnika. Od razu da się wyczuć, że historia, którą zajmuje się na co dzień jest jej pasją. Sprawnie potrafi ją łączyć z fikcyjnymi wydarzeniami. Wala kolejny raz pokazuje, że historia to nie tylko daty i wielkie nazwiska. Pokazuje, że za każdym istotnym wydarzeniem stoją ludzie, którzy przeżyli dramat.

Główna bohaterka to kolejna, silna osobowość. Nic dziwnego, skoro to siostra Marianny. i chociaż opowieść dotyczy głównie Rozalii to dowiadujemy się także, co dzieje się w życiu bohaterki znanej z pierwszej części. Kobiety są do siebie bardzo podobne, za wszelką cenę walczą o swoje szczęście, nie potrafią się dopasować do utartych schematów i przyjętych konwenansów, przez co często wpadają w tarapaty. Nie zabrakło w tej opowieści również silnych uczuć, od nienawiści do miłości. To naprawdę dobrze napisana książka, która swoim klimatem potrafi zauroczyć. Jeśli podobała Wam się pierwsza część, myślę, że tak jak ja, z przyjemnością spędzicie czas poznając losy tytułowej Rozalii.

  • Księgozbiór Kasiny

    Muszę przeczytać te książki, wydają się naprawdę bardzo ciekawe…