Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaDelia Owens, Mark James Owens, Sekrety sawanny (2024)

Ostatnio opublikowane

Delia Owens, Mark James Owens, Sekrety sawanny (2024)

Sekrety sawanny to moja trzecia książka autorstwa małżeństwa Owensów, którą miałam okazję przeczytać, i którą będę Wam dzisiaj polecać.

Jak wspomniałam wyżej Sekrety sawanny to już moje trzecie spotkanie z Delią i Markiem Owens. Wcześniej czytałam Oko słonia i Zew Kalahari. Dodatkowo czytałam też jedną z piękniejszych powieści, której autorką jest Delia Owens. Mowa tutaj o książce Gdzie śpiewają raki. O wszystkich tych książkach przeczytacie na stronie. A dzisiaj w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Świat Książki opowiem Wam o Sekretach sawanny.

Przeprawiając się przez rozchwiane mosty nad wezbranymi rzekami, walcząc z rojami much tse-tse, Mark i Delia Owensowie znaleźli drogę do pięknego, dzikiego miejsca – doliny Luangwy w Zambii. Gdy rozbijali obóz, by rozpocząć badania nad lwami, od strony pobliskich gór dobiegły ich strzały. Gangi kłusowników nie tylko zabijały słonie na kość słoniową, ale także praktycznie wzięły w niewolę mieszkańców okolicznych wiosek. Mimo niewyobrażalnych przeciwności losu, Mark i Delia położyli kres kłusownictwu.

Tym razem Delia i Mark Owens prowadząc badania nad życiem lwów znaleźli się w samym sercu konfliktu pomiędzy kłusownikami oraz strażnikami. W latach 70. i 80. XX wieku każdego roku w Zambii wyrzynano setki tysięcy słoni by pozyskiwać z nich mięso i kość słoniową przeznaczone na handel. Nielegalne kłusownictwo rozrastało się w zastraszającym tempie i właśnie uratowanie słoni Owensowi postawili sobie za cel. Była to misja niebezpieczna, która groziła nawet utratą życia. Niemniej nie było łatwo ocalić los tych zwierząt. Małżeństwo zadało sobie wiele trudu, by tego dokonać a sami o mało przypłacili tego rozstaniem. Tak pisałam o Oku słonia. Sekret sawanny jest niejako przedłużeniem tej opowieści, skupieniem się na szczegółach i kolejną niebezpieczną podróżą, o której opowiadają Owensowie. Oprócz tego przyglądają się także życiu innych zwierząt, jak chociażby lwów. Obserwują, notują, próbują wysuwać wnioski. Równocześnie zmagają się z życiem w całkowitym odosobnieniu, z dala od cywilizacji, w wysokich temperaturach i z czyhającym niebezpieczeństwem w postaci drapieżników, których zachowania chcą poznać. To fascynująca przygoda, którą możemy przeżyć wraz z nimi. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane