Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaDelia i Mark Owens, Zew Kalahari (2022)

Ostatnio opublikowane

Delia i Mark Owens, Zew Kalahari (2022)

Jak wiecie Gdzie śpiewają raki autorstwa Delii Owens zrobiły na mnie ogromne wrażenie, dlatego chętnie przyjęłam propozycję współpracy dotyczącą wspólnej książki Delii i jej męża Marka, chociaż wiedziałam, że to nie powieść.

Warto na wstępie zauważyć, że Zew Kalahari zalicza się do literatury fakt, dlatego to zupełnie coś innego niż wspomniana wcześniej książka Gdzie śpiewają raki, o której możecie przeczytać tutaj. Powieść ta przyniosła autorce niesamowity rozgłos, a niedawno została także zekranizowana. Jeszcze nie miałam okazji oglądać i nie wiem, czy ostatecznie się skuszę, bo jak Wam kiedyś wspominałam w jednym z felietonów, zazwyczaj wybieram jedną z opcji. Ale muszę przyznać, że film mnie kusi. Zwłaszcza, że zbiera głównie pozytywne recenzje. Wracając jednak do wspólnej książki Państwa Owens.

Zew Kalahari to zapis pobytu Marka i Delii w latach 70. w RPA, gdzie wybrali się jako para młodych zoologów, by zbadać życie zwierząt, które do tej pory nie miały styczności z ludźmi. Skupiają się głównie na lwach i hienach, ale też przy okazji pojawiają się żyrafy, czy gnu. Obserwują, notują, próbują wysuwać wnioski. Równocześnie zmagają się z życiem w całkowitym odosobnieniu, z dala od cywilizacji, w wysokich temperaturach i z czyhającym niebezpieczeństwem w postaci drapieżników, których zachowania chcą poznać. To opowieść o dzikości terenów dotąd nieodwiedzanych przez człowieka, o nieprzewidywalności natury, jej potędze i sile. Ale także o upartości, ambicji i walce o swoje młodych ludzi, którzy postanawiają postawić wszystko na jedną kartę, czasem ryzykując nawet życie.

Zew Kalahari mimo że zaliczana jest do literatury faktu czyta się niczym powieść. Czytelnik wsiąka w świat Owensów, z zapartym tchem czyta o ich przygodach i zmaganiach i z ciekawością śledzi poczynania dzikich zwierząt. Lektura książki Owensów przypomniała mi o niedzielnych popołudniach, kiedy mój tata włączał jeden z programów przyrodniczych i całą rodziną oglądaliśmy i poznawaliśmy świat zwierząt, który dopiero odkrywaliśmy. Zew Kalahari to ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników przyrody, ale dla każdego kto lubi zagłębiać się w dotąd nieznany świat. Warto też wspomnieć, że książka została wzbogacona o wkładkę zdjęciową, które pokazują życie i prowadzane badania Owensów.

Zew Kalahari to bestseller „New York Timesa” uhonorowany nagrodą National Geographic Special oraz Medalem Johna Burroughsa dla najlepszej książki przyrodniczej. Książkę możecie kupić tutaj.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane