Strona głównaKsiążkiEwa Popławska, Rita (2024)

Ostatnio opublikowane

Ewa Popławska, Rita (2024)

Wyczytałam, że Rita to szósta książka Ewy Popławskiej. Niestety do tej pory nie miałam okazji czytać książek autorki, ale po lekturze najnowszej powieści z chęcią sięgnę po inne jej dzieła.

Polski rynek wydawniczy obfituje w mnóstwo nazwisk, więc nie sposób jest i czytać wszystkich. Bardzo cieszę się, że w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Pascal sięgnęłam po Silną. To nie była twoja wina, o której Wam ostatnio opowiadałam oraz po Ritę, o której opowiem Wam właśnie dzisiaj. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Popławskiej, ale mam nadzieję, że nieostatnie.

po wojnie szesnastoletnia Rita Włodarska zostaje sama na świecie. Zrozpaczona i osamotniona powraca do domu rodzinnego w Popielewnem. Jednak na miejscu okazuje się, że został on już zajęty przez obcych ludzi – państwa Potockich i ich nastoletniego syna – Karola. Bohaterka udaje się więc do Gdańska, do Jerzego, którego adres dała jej przed śmiercią matka.

Pewnego dnia Rita przypadkiem spotyka w Gdańsku Karola. Z czasem rodzi się między nimi uczucie. Pomimo tego bohaterka postanawia walczyć z rodziną Potockich o dom.

Co tak naprawdę łączyło Jerzego z matką głównej bohaterki? Jak spór o majątek w Popielewnem wpłynie na relację Rity i Karola?

Rita to historia, w której na pozór fabuła jest bardzo spokojna. Jednak w tym całym spokoju jest naprawdę mnóstwo emocji i wydarzeń, które odmieniają życie bohaterów. To opowieść o stracie największej z możliwych, o miłości, która nie mogła się udać, bo ktoś dokonał innego wyboru, o walce o swój dobytek i niesprawiedliwości. Rita została sama i musi sobie radzić z tą samotnością najlepiej, jak potrafi. Pojawienie się w jej życiu Karola wszystko zmienia, jednak nie zmienia faktu, że ona jest gotowa do końca walczyć o swój dom. Czy jednak uczucie, które się między nimi rodzi jest w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody? Ewa Popławska opowiada o dwójce zagubionych, młodych osób, którym przyszło żyć w powojennych czasach i na nowo układać swoje życie. Życie pełne obaw, żalu, żałoby i rozczarowań. Rita to powieść, która pokazuje, że czasami warto zdać się na los, ale w tym wszystkim nieco pomóc swojemu szczęściu. Pełna emocji i zaskoczeń historia, która pokazuje, że czasami warto zauważyć w życiu to co najważniejsze. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane