Strona głównaKsiążkiKristin Harmel, Las znikających gwiazd (2022)

Ostatnio opublikowane

Kristin Harmel, Las znikających gwiazd (2022)

Jakiś czas temu czytałam Jeszcze jeden dzień autorstwa Kristin Harmel i bardzo Wam ją polecam. Z chęcią sięgnęłam po najnowszą książkę i kolejny raz przepadłam.

Jeszcze jeden dzień to książka, przy której sporo płakałam. Dałam mi wiele do myślenia i zmusiła do wielu refleksji. Dlatego chętnie zgodziłam się na współpracę z Wydawnictwem Świat Książki przy najnowszej powieści autorki. Muszę przyznać, że to zupełnie inna opowieść niż wspomniana książka Jeszcze jeden dzień. Trudna, wojenna tematyka, walka o przetrwanie i konfrontacja z niełatwą przeszłością, a w tym wszystkim samotność, miłość i zdrada. Powieść ta jest inspirowana prawdziwą historią z II wojny światowej, więc tym bardziej mnie poruszyła. Pochłonęłam ją w trzy wieczory i niecierpliwie czekałam na każdy moment, w którym mogłam sięgnąć po książkę.

Inga jako mała dziewczynka została uprowadzona przez Jeruszę. Żyła w na pograniczu puszczy polsko-białoruskiej i wychował ją las, a dokładniej zasady w nim rządzące. Gdy staruszka zmarła Yona, bo takie otrzymała od niej imię, została sama. W 1941 roku spotyka grupę uciekinierów z żydowskiego getta i postanawia im pomóc przetrwać w puszczy. Okazuje się, że w jej sercu rodzi się też pierwsze uczucie do mężczyzny, który ostatecznie nie do końca ma dobre zamiary. Yona nie potrafi sobie poradzić ze zdradą i opuszcza grupę. Trafia do jednej z okupowanych przez Niemców wioski, tam w końcu poznaje swoją przeszłość i musi zdecydować po czyjej jest stronie.

Las znikających gwiazd to poruszająca powieść o walce, woli przetrwania, miłości, zdradzie, szukaniu swojej tożsamości, samotności i odrzuceniu. Wielowątkowa historia, która wciąga od pierwszych stron. Czytałam z zapartym tchem! To kolejna powieść, która trafi do moich ulubionych w tym roku, mimo że porusza trudne, wojenne tematy i o ile o takich historiach można mówić w kontekście ulubionych. Harmel stworzyła opowieść pełną emocji i trzymającą w napięciu. Zdecydowanie Wam ją polecam! A ja? Hmm… czekam już na kolejną książkę autorki, a jeśli się uda to chętnie sięgnę po wcześniejsze tytuły. Książki autorki znajdziecie tutaj.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane