Strona głównaKlasyka na regaleLucy Maud Montgomery, Błękitny Zamek (2022)

Ostatnio opublikowane

Lucy Maud Montgomery, Błękitny Zamek (2022)

Nie wiem, czy będzie to dla Was zaskoczeniem, ale poza Anią z Zielonego Wzgórza nie czytałam innych książek Lucy Maud Montgomery. Aż do teraz. W ekskluzywnej serii klasyki Wydawnictwa Świata Książki właśnie ukazał się Błękitny zamek i chyba nie skłamię, jeśli powiem, że ta pozycja podoba mi się bardziej niż Ania.

Aktualnie jestem w trakcie czytania całej serii Ani z Zielonego Wzgórza, bardzo lubię ją lubię i co ciekawe czytam dopiero pierwszy raz. W tak zwanym międzyczasie przeczytałam Błękitny Zamek i… przepadłam kompletnie! To chyba będzie jedna z moich ulubionych powieści! Lekka, pełna humoru, ale też z wyraźnym morałem.

Joanna Stirling ma 29 lat i w świetle ówczesnych przekonań jest starą panną, która raczej nie ma już szans na miłość, w dodatku nigdy tak naprawdę nie była zakochana. Mieszka z matką, która bywa surowa i ciotką, która chce wszystko wiedzieć. Z ochotą ucieka w świat marzeń i swoich wyobrażeń. Tam czyta książki, które nie są przeznaczone dla porządnych kobiet i mieszka w Błękitnym Zamku. Jej postrzeganie świata zmienia się diametralnie, kiedy dowiaduje się o chorobie serca i o tym, jak mało czasu jej zostało. Postanawia żyć po swojemu i wbrew utartym konwenansom. A gdy na jej drodze staje pewien mężczyzna nie ma oporów by… Nie będę Wam zdradzać co takiego zrobiła Joanna i jakie niosło to ze sobą konsekwencje, ale jestem przekonana, że zauroczy i rozbawi was ta historia, tak jak mnie.

Błękitny Zamek to powieść, która pokazuje, że czasem warto postawić na swoim wbrew powszechnej opinii i utartym schematom. I chociaż zdaję sobie sprawę, że z mojej perspektywy wygląda to zdecydowanie łatwiej niż w przypadku Joanny, ale ona się nie wahała a dzięki temu odnalazła szczęście i spełnienie. Splot przeróżnych wydarzeń sprawił, że wreszcie znalazła swoje miejsce, doceniła życie i żyła nim w pełni. Mam nadzieję, że przekonałam wszystkich tych, którzy jeszcze nie czytali Błękitnego Zamku, bo to naprawdę świetna historia, która często wywoła Wasz uśmiech. Czytajcie! Książkę kupicie tutaj.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane