Z uwagą śledzę premiery nowego inprintu Wydawnictwa Filia, a mianowicie Filii Literackiej. Po świetnych Zbieraczach borówek przyszedł czas na kolejny tytuł.
O Zbieraczach borówek opowiadałam Wam jakiś czas temu, o tutaj możecie przeczytać, teraz wzięłam na tapet drugi tytuł spod szyldu Filii Literackiej i był to kolejny strzał w 10! Prawdziwi Amerykanie trafią do TOP najlepszych książek tego roku i tak właściwie już to mówi wszystko!
Powieść Prawdziwi Amerykanie rozpoczyna się u progu XXI wieku w Nowym Jorku, kiedy dwudziestodwuletnia Lily Chen, stażystka w prestiżowej firmie medialnej, poznaje niejakiego Matthew. Matthew jest jej całkowitym przeciwieństwem: to beztroski i atrakcyjny mieszkaniec Wschodniego Wybrzeża, a przede wszystkim spadkobierca ogromnego imperium farmaceutycznego. Lily natomiast wychowała się w Tampie, jest jedynym dzieckiem pary naukowców, którzy uciekli przed rewolucją kulturalną Mao i nie ma grosza przy duszy. Mimo to Lily i Matthew zakochują się w sobie.
W 2021 roku piętnastoletni Nick Chen ma poczucie, że nigdy nie pasował do odizolowanej wyspy w stanie Waszyngton, gdzie mieszka ze swoją matką, Lily. Nie może pozbyć się wrażenia, że ona coś ukrywa. Nick wyrusza wreszcie na poszukiwanie biologicznego ojca, ale podróż może przynieść więcej pytań niż odpowiedzi.

Są książki, których nie chce się szybko kończyć. Są historie, przez które się sunie niespiesznie. Są opowieści, które nas pochłaniają od pierwszych stron. Wreszcie są książki, które tkwią w nas głęboko jeszcze długo po lekturze. I właśnie taką powieścią jest książka autorstwa Rachel Khong Prawdziwi Amerykanie. To historia pokazana z trzech perspektyw. Matki, syna i babci, które idealnie się uzupełniają i pokazuję, że nasze życie zawsze jest od kogoś zależne w mniejszym lub większym stopniu. To powieść o tym, że człowiek chce znać swoje pochodzenie, że tożsamość jest istotna, ale też o tym, jak łatwo przychodzi nam chęć ingerencji w ludzkie życie od samego jego początku. To opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, o tajemnicy sprzed lat, która potrafi zachwiać najtwardsze rodzinne fundamenty i o tym, że do końca nigdy nie wpasujemy się w dane środowisko. Prawdziwi Amerykanie to wielowymiarowa historia, która z jednej strony obala wizję amerykańskiego cudu, a z drugiej pokazuje, że czasem warto zwolnić w pędzie za sławą i pieniędzmi. Khong zgrabnie żongluje wydarzeniami łącząc je w wyrazistą i spójną całość, która pod przykrywką lekkości niesie w sobie wiele refleksji. O poszukiwaniach własnego miejsca, o dążeniu do spełniania społecznych i rodzinnych oczekiwań i o tym, że czasami to co najważniejsze mamy na wyciągnięcie ręki. Polecam!