Strona główna Książki Biografie, wspomnienia Michael Palin, Korea Północna. Dziennik podróży (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Michael Palin, Korea Północna. Dziennik podróży (2020)

Michael Palin przygotowywał reportaż o Korei Północnej. Przy okazji stworzył też dziennik dokumentujący jego pobyt w tym kraju. To zabawna opowieść o kraju niedostępnym i szczelnie zamkniętym, która pokazuje jego specyfikę i porteretuje społeczeństwo.

Michaela Palina możecie kojarzyć z Monty Pythona. Autor przyznaje, że jego podróży do Korei Północnej większość osób była przeciwna, jednak sam lubiący podróże nie mógł sobie odmówić takiego wyjazdu. Wszystko zaczęło się od propozycji, jaką dostał od ITN Productions, a mianowicie chodziło o zaprezentowanie serii filmów o Korei Północnej. Według filozofii podróżowania autora im trudniej, gdzieś dotrzeć, tym bardziej warto tam pojechać.

Korea Północna. Dzienni podróży to ciekawa książka pokazująca nieco łagodniejsze oblicze kraju, który kojarzy się nam wyłącznie z reżimem i dyktaturą. Palin stara się poprzez swoje rozmowy pokazać stosunek mieszkańców do swojego przywódcy i kraju. I chociaż on sam czasami ma wrażenie, że są to wyreżyserowane i ustawione odpowiedzi to, gdzieś między wierszami można wyczytać ich częściowe nastawienie i opinie. Palin pokazuje nie tylko architekturę, zabytki, ale też lokalną kuchnię, zwyczaje i niektóre tradycje. A wszystko to przeplata swoją codziennością życia w podróży. Wraz ze swoimi opiekunami podróży przebywają Koreę Północną pokazując ją czytelnikowi. Dziennik wzbogacony jest o mnóstwo ilustracji, dzięki czemu na bieżąco można śledzić wyprawę autora. Dużo miejsca zostało poświęcone także stosunkom przywódców i ich wzajemnych relacji i próbie ich ocieplenia. Niemniej to trudna relacja i na pewno wymaga jeszcze sporo dialogu, ale jak wiemy zarówno Kim Dzong Un jak Donald Trump nie idą zbyt łatwo na ustępstwa.

Nie wiedziałam zbyt wiele o Korei Północnej, a dzięki dziennikowi Palina moja wiedza nieco się poszerzyła. Co więcej autor opowiada i pokazuje Koreę w taki sposób, że ma się ochotę również tam się wybrać i spróbować zobaczyć przynajmniej to, na co wyrażą zgodę Koreańczycy. Bo wszelkie wycieczki do tego kraju odbywają się zgodnie z narzuconym harmonogramem i niestety nie można zwiedzać wszystkiego i po swojemu, o czym przekonali się uczestnicy wyprawy, którzy długo przekonywali swoich opiekunów do swojego planu podróży. Dla laika w temacie to dobra książka, aby rozpocząć swoją przygodę z Koreą Północną. W dodatku napisana lekko i zabawnie z wyraźnym dystansem i nutką ironii. Ciekawa propozycja.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.