Strona głównaKsiążkiJakub Skworz - Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz (2017)

Ostatnio opublikowane

Jakub Skworz – Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz (2017)

Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz to ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci. Autor miał świetny pomysł na przedstawienie sylwetki wielkiego mistrza, czym udowodnił, że ważne postaci wcale nie muszą być nudne.

Postać Adama Mickiewicza jest wszystkim dobrze znana. Jedni wiedzą o nim tylko najważniejsze rzeczy, inni sięgnęli po bardziej szczegółowe informacje. Jakub Skworz wpadł na pomysł, aby nieco przybliżyć tę postać najmłodszym, jednak jego książkę mogą również przeczytać dorośli i myślę, że przyniesie im to tyle samo frajdy. Autor pokazuje, że nauka o najważniejszych Polakach nie musi być nużąca i nudna. Właśnie w taki sposób powinno się przekazywać wiedzę najmłodszym czytelnikom.

Wyobraźcie sobie, że macie możliwość wsiąknięcia w fabułę książki. Jaką historię wybierzecie? Dwoje dzieci, Ola i Eryk, pod nieobecność dziadka zakradają się do jego gabinetu, do którego mają zakaz wstępu. Jak się okazuje w gabinecie znajdują się specjalne książki, które potrafią człowieka wciągnąć. I to dosłownie. Tym samym Ola z Erykiem znajdują się w środku historii opowiadającej o życiu Adasia. Dziadek, który jest na nie początkowo zły, postanawia pokazać im książkowy świat, a tym samym odkrywa przed nimi życie wielkiego mistrza, który jako dziecko bywał łobuzem.

– Dziadku, nie boisz się, że zatopisz się w lekturze? – spytała dziewczynka.

– Tylko kartkuję książkę, ale rzeczywiście zdarza się, że człowiek zostaje wciągnięty niespodziewanie, wbrew sobie. Na przykład bierze w księgarni do ręki nową powieść i czyta fragment, żeby zdecydować, czy ją kupić, i już go nie ma!

– Co wtedy?

– Dziadek przenikliwie spojrzał to na wnuka, to na wnuczkę.

– Twoje życie może się zmienić raz na zawsze. – powiedział cicho. – Ale taką moc mają tylko wyjątkowe książki.

W swojej opowieści autor przemycił wiele informacji dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza, ale także samej historii naszego kraju. Nie jest to jednak rozwlekłe i nudne. Podane w lekkiej formie zdecydowanie łatwiej trafia do czytelnika, zwłaszcza tego najmłodszego. W przypadku tego tytułu warto również zwrócić uwagę na samo wydanie. Niestandardowy format, dobrej jakości papier i piękne ilustracje w środku idealnie dopełniają tę opowieść. Jeśli szukacie fajnego prezentu na Święta to historia o Adasiu Mickiewiczu może być ciekawą propozycją. Po cichu liczę, że autor pokusi się na przedstawienie w podobny sposób innych znanych postaci, nie tylko związanych z literaturą, a jest na to duża szansa, gdyż na stronie wydawnictwa czytamy, że Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz to pierwsza z cyklu Wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Nie ma przecież lepszego sposobu na poznanie drugiego człowieka niż spotkanie w cztery oczy.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane