Strona głównaKsiążkiKatierina Silwanowa, Jelena Malisowa, Lato w pionierskiej chuście (2023)

Ostatnio opublikowane

Katierina Silwanowa, Jelena Malisowa, Lato w pionierskiej chuście (2023)

Pisanie o książkach sprawiło, że ciągle mam coś do przeczytania na już. Cieszy mnie to i naprawdę to lubię, ale czasem zgadzam się na kolejną współpracę pod wpływem chwili a potem tego żałuję.

Mogłoby się wydawać, że ten wstęp oznacza, iż Lato w pionierskiej chuście to kiepska książka. Nic bardziej mylnego. Kiedy dostałam przesyłkę z nią i zobaczyłam, że ma prawie 500 stron, a w dodatku dosyć drobny druk nieco się przeraziłam, że nie zdążę jej przeczytać i wyrobić się z terminem, na który sama się zgodziłam. A potem zaczęłam czytać i zupełnie zatraciłam się w tej opowieści. Do tego stopnia, że czytałam w każdej wolnej chwili i pochłonęłam ją w trzy dni. Ale to taka powieść, przez którą się płynie, która wywołuje mnóstwo emocji i która jest bardzo nastrojowa i nostalgiczna.

Jura ma szesnaście lat, kolejny już raz przybył do „Jaskółki” by jak co roku wziąć udział w turnusie. Jest znudzony i tak naprawdę nie chce tam być. Wśród zastępowych jest nowa osoba. Wołodia ma osiemnaście lat, jest niepewny w swojej roli i trochę zagubiony. Okazuje się, że szybko z Jurą łapią wspólny jeżyk, dużo czasu ze sobą spędzają i powoli się poznają. Jura jest przerażony swoimi uczuciami i tego, co w sobie odkrywa. Boi się, ale jest też podekscytowany. Swoją miłość muszą jednak ukrywać, gdyż homoseksualizm jest w ZSRR zakazany. Teraz, dwadzieścia lat od pamiętnego obozu, Jura wraca do „Jaskółki”, by tam odnaleźć pamiątki po swoim przyjacielu i swojej wielkiej miłości. Czy uda mu się wśród wspomnień odnaleźć też siebie? Dlaczego Wołodia nagle zniknął z jego życia? Czy jeszcze kiedyś będzie dane im się spotkać?

Lato w pionierskiej chuście to przepiękna opowieść o pierwszej, młodzieńczej miłości dwóch chłopaków, przez co uważanej za coś złego. O strachu przed tym uczuciem, próbie racjonalnego wytłumaczenia go, poszukiwaniu siebie i własnej tożsamości. O przyjaźni, młodości, która rządzi się swoimi prawami i musi popełniać swoje błędy, by móc wyciągać z nich wnioski. O dwójce zagubionych chłopców, którzy zwyczajnie chcieli być szczęśliwi. To także powieść pokazująca zmiany społeczno-gospodarcze W ZSRR i na świecie, zmiany myślenia oraz powolne odkrywanie siebie i swoich potrzeb w konfrontacji do potrzeb rówieśników. Przejmująca, pełna smutku i nostalgii historia, którą Wam gorąco polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane