Strona główna Wywiady Książki mają być dla mnie całkowitą odskocznią od rzeczywistości, wywiad z Magdaleną...

Ostatnio opublikowane

Przemek Staroń, Szkoła Bohaterek i Bohaterów 2 (2021)

Mam nadzieję, że autor wybaczy mi fakt, że zaczęłam od drugiego poziomu wtajemniczenia. Jednak z tego miejsca obiecuję, że niezwłocznie uzupełnię pierwszy...

Michelle Obama, Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników (2021)

Nie miała okazji przeczytać książki Becoming, która ukazała się na naszym rynku jakiś czas temu, mimo tego że mam ją na swoim...

Joanna Laprus-Mikulska, Słowiańskie Boginie Ziół (2021)

Naprawdę lubię sięgać po książki, które o czymś lub o kimś mi przypominają, które czegoś mnie uczą i pokazują, że świat można...

Manuela Gretkowska, Mistrzyni (2021)

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Manueli Gretkowskiej i muszę przyznać, że kupiła mnie swoim sposobem opowiadania historii.

Ruth Quayle, Natka i niesforny elf (2021)

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc zapewne powoli będziecie się rozglądać za prezentami. Spieszę z pomocą, jeśli chodzi o prezenty dla najmłodszych...

Książki mają być dla mnie całkowitą odskocznią od rzeczywistości, wywiad z Magdaleną Walą

Ostatnio opowiadałam Wam o nowej książce Magdaleny Wali, a dzisiaj zapraszam Was na rozmowę z autorką.

Ostatnio mieliśmy trudny czas, a właściwie nadal mamy, pandemia. Czy ten okres zamknięcia zmienił coś w Pani pisaniu? Sprawił, że pisała Pani więcej, czy raczej mniej?

Okres pandemii sprawił, że musiałam w jakimś stopniu przeorganizować swoje zajęcia. Ustawić na nowo priorytety. Miałam to szczęście, że pandemia nie przeszkodziła mi w pracy i przez ten czas rzeczywiście pisałam bardzo dużo. Od marca ubiegłego roku powstały cztery powieści i trzy opowiadania. Na pewno trochę przyczyniło się do tego zamknięcie.

Co będzie pierwszą rzeczą jaką Pani zrobi, gdy wszystko wróci do normalności i nie będą nas ograniczać żadne obostrzenia?

Spotkania z ludźmi. Jestem trochę introwertyczką i kiedy pracuję potrzebuję dużo czasu wyłącznie dla siebie. Kiedy mam przerwę bardzo potrzebuję kontaktu z kimś innym niż tylko członkowie mojej rodziny. Planuję spotykać się z przyjaciółmi, koleżankami pisarkami, czytelnikami. Wyjść nareszcie poza dom.

Ile mniej więcej poświęciła Pani na napisanie książki Zanim zrozumiem?

Trochę ponad pięć miesięcy. W czerwcu zaczęłam zbierać materiały do części historycznej, która okazała się dla mnie bardzo trudna pod względem emocjonalnym. I sporym wyzwaniem, ponieważ po raz pierwszy pisałam z perspektywy małego dziecka. Na dodatek z powodów osobistych nie mogłam w pełni wykorzystać czasu kiedy zazwyczaj najwięcej piszę, czyli mojego urlopu. W efekcie praca nad książką się wydłużyła.

Do tej pory ukazały się dwa tomy, na końcu książki wspomina Pani, że to jeszcze nie koniec. Ile części jest przewidziane w tej serii?

Obecnie mam napisane trzy tomy, z których ostatni spina całość i tłumaczy zagadkę Piekielnego Dworu. Ciąg dalszy zależy od czytelników. Jeśli pokochają Zaborze, chętnie do niego wrócę, aby odkrywać kolejne sekrety mieszkańców tej osady.

Gdyby mogła Pani przeżyć życie, któregoś ze swoich bohaterów, to kogo by Pani wybrała?

Miałabym duży problem, ponieważ każdemu z moich bohaterów oddałam cząstkę siebie. Najbardziej cenie siebie takie zupełnie zwyczajne, ale równocześnie szczęśliwe życie, więc prawdopodobnie wybrałabym Karolę z „Zanim wybaczę”. Na pewno nie byłaby to żadna historyczna bohaterka – za bardzo cenię sobie swobodę, którą obecnie cieszą się kobiety i oczywiście wszystkie zdobycze techniki.

A po jakie książki Pani chętnie sięga w wolnym czasie? Czy są to głównie powieści obyczajowe?

Czytam obyczajówki, ale preferuję fantastykę i kryminały. Książki mają być dla mnie całkowitą odskocznią od rzeczywistości. Egzotyczną podróżą, w którą mogę się wybrać jednocześnie nie ruszając się z domu. Jeśli chodzi o powieści obyczajowe, wolę te z wątkami historycznymi, niż w pełni współczesne. Chociaż dla niektórych autorek robię wyjątek.

A co poza pisaniem i czytaniem zajmuje Pani wolny czas?

Ostatnio właściwie nie miałam wolnego czasu, ze względu na konieczność połączenia pracy zawodowej z pisaniem – a przez ostatnie dwa lata pisałam bardzo dużo. Czasem jednak potrzebuję sobie zrobić całkowity reset. Wtedy wyjeżdżam, aby zobaczyć nowe miejsca. Poza tym spaceruję i spotykam się z przyjaciółmi.

Jaka książka zrobiła na Pani w ostatnim czasie duże wrażenie i może ją Pani polecić moim czytelnikom?

Myślałam o różnych książkach, ale obecnie najwięcej czytałam pozycji naukowych, albo pamiętników, przygotowując się w ten sposób do pisania do własnych książek. Z tych nielicznych powieści, które przeczytałam w ostatnim czasie bardzo polecam „Emigranci. Podróż za horyzont” Sabiny Waszut.  Poruszająca trudną, ale też  niezwykle interesującą, tematykę polskiej emigracji do Brazylii na początku XX wieku. Świetnie przygotowana i rewelacyjnie napisana.

Czy gdyby teraz zaczynałaby Pani swoją pisarską drogę podjęłaby jakieś inne decyzje, czy zrobiła wszystko dokładnie tak samo?

Sądzę, że zmieniłabym to i owo. Jednak po kilku latach obecności na rynku i kilkunastu wydanych książkach,  zdaję sobie sprawę, że popełniłam kilka błędów. Jedna z wydanych wczesniej książek, wcale by się nie pokazała, pewnie podjęłabym inne decyzje dotyczące paru kolejnych tytułów. Na przykład zmieniłabym kolejność pisania, tak aby Damy i buntowniczki pokazały się w krótszym odstępie czasu.

Wracają powoli spotkania autorskie, czy w najbliższym czasie będzie się można gdzieś z Panią spotkać, czy póki co pozostaje wirtualna rzeczywistość?

W lipcu będę gościć w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.  Poza tym zachęcam do uczestnictwach, w spotkaniach organizowanych na facebooku. I zapraszam czytelników na moją stronę autorską na facebooku i Instagramie.

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Najlepsze książki pod choinkę

W końcu nastał grudzień i chociaż pogoda za oknem na to nie wskazuje już za kilkanaście dni będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Powoli każdy...

7 książek idealnych na prezent pod choinkę dla niego

Wczoraj pojawił się wpis z propozycjami książek dla kobiet. Dzisiaj mam dla Was 7 książek, które pasują na prezent dla mężczyzn. Mam nadzieję, że...

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉