Strona głównaKsiążkiMagdalena Majcher, Obcy powiew wiatru (2019)

Ostatnio opublikowane

Magdalena Majcher, Obcy powiew wiatru (2019)

Obcy powiew wiatru zapoczątkował sagę nadmorską autorstwa Magdaleny Majcher. To piękna i smutna opowieść o miłości, wojennej krzywdzie i ranach, które czasami nie chcą się goić.

Marcjanna, mimo tego że jest dopiero po maturze, musi szybciej dojrzeć i zmierzyć się z brutalną, wojenną rzeczywistością. Jej rodzina zostaje wystawiona na wielką próbę, jednak w obliczu zagrożenia potrafi się wspierać i o siebie dbać. Historia rodziny Zielczyńskich mieszkających na Kresach to obraz brutalnych przesiedleń, grabieży i gwałtów. Z tym wszystkim przyszło się zmierzyć młodej dziewczynie, która dopiero co się zakochała. I to właśnie jej losy stanowiła oś historii pokazanej w Obcym powiewie wiatru. To poruszająca opowieść o walce, sile przetrwania i miłości, takiej mimo wszystko, na przekór losowi.

Obcy powiew wiatru to powieść obyczajowa z bogatym tłem historycznym, jednak Magdalena Majcher bardzo łagodnie pisze o tych okrutnych czasach, duże znaczenie w jej powieści mają uczucia, które często wygrywają z rozumem. Pokazuje walkę o byt, o przetrwanie, o rodzinę. Walkę o tyle nierówną, że z góry skazaną na porażkę. Wojna nie daje wyboru o czym brutalnie przekonała się Marcjanna i jej rodzina, która zmuszona została do opuszczenia domów i tułaczki. W Obcym powiewie wiatru nie brak miłości, która mimo wojennej perspektywy potrafi przetrwać. Są tutaj miłości młodych kobiet, dopiero wchodzących w dorosłość, miłość zakazana, ale też miłość rodzicielska, która gotowa jest na wszelkie poświęcenie. Bo to właśnie wojna zbliża Marcjannę z mamą, sprawia, że patrzą na siebie inaczej i rodzi się między nimi wyjątkowa więź.

To jedna z tych książek, które czyta się jednym tchem. Przyznam, że czekam już na kolejny tom sagi, który pokaże losy kolejnej kobiety.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane