Strona głównaKsiążkiPopularnonaukoweMaria Montessori, Umysł dziecka (2023)

Ostatnio opublikowane

Maria Montessori, Umysł dziecka (2023)

Jako mama dwulatka chętnie sięgam po publikacje związane z rozwojem dziecka, gdyż co krok mnie coś zaskakuje. Lubię też obserwować jak rozwija się moje dziecko, jak chłonie świat i próbuje stawiać swoje granice.

O Marii Montessori wiedziałam od dawna oraz o metodach jej nauczania. Dowiedziałam się o tym, kiedy w mojej rodzinnej miejscowości szkołę przejęło pewne małżeństwo i stworzyło w niej placówkę działającą w oparciu o opracowane metody przez tę włoską pedagożkę. Muszę przyznać, że taki sposób kształtowania młodych ludzi jest mi bliski i w wielu aspektach się z nim zgadzam. Dlatego chętnie sięgnęłam po Umysł dziecka. Publikację, która uznawana jest za jedną z najważniejszych prac Marii Montessori.

Umysł dziecka to publikacja, która opowiada o rozwoju dziecka od samego poczęcia skupiając się przede wszystkim na jego rozwoju umysłowym i emocjonalnym. Maria Montessori pokazuje, jak ważne i kluczowe w dalszej perspektywie jest pierwsze 6 lat życia każdego dziecka. Opowiada o zachodzących w nich zmianach, emocjach, chłonności umysłu i roli jaką powinni spełniać rodzice na każdym etapie rozwoju swojego dziecka.

Metody wychowawcze proponowane przez Montessori opierają się na wykorzystywaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb dzieci poprzez pozostawienie im wyboru i dostosowaniu możliwości do etapu ich rozwoju. Autorka pokazuje, że istotne znaczenie ma swoboda oraz wykorzystanie wrodzonej kreatywności, ciekawości i chęci nauki. Rodzice oraz opiekunowie powinni dziecko jedynie wspierać w jego rozwoju, jednak bez stosowania sztywnych ram wychowawczych, czy systemu kar. Dobrze rozwijające się dziecko, w sprzyjających warunkach będzie miało na późniejszych etapach rozwoju mniej problemów, a za to w pełni wykorzysta swój potencjał. To ciekawa i wartościowa lektura pozwala wiele zrozumieć z zachowania małych dzieci. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane