Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaBryn Turnbull, Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i...

Ostatnio opublikowane

Bryn Turnbull, Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji (2023)

Lubię sięgać po powieści historyczne. Dzięki nim zawsze czegoś nowego mogę się dowiedzieć, o czymś przeczytać, a potem zagłębić temat. Ostatnia wielka księżna to historia, od której nie umiałam się oderwać!

W ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Kobiecym dzisiaj chciałabym Wam napisać kilka zdań o książce autorstwa Bryn Turnbull Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji. To powieść historyczna, w której autorka zabiera nas w początek XX wieku i pokazuje upadek wielkiej Rosji oczami młodej księżnej, której przyszło żyć w trudnych czasach.

Wielka księżna Olga Romanowa żyje w ukryciu wraz z rodziną. Głównie przez wzgląd na chorobę młodszego brata. Okazuje się, że w chorobie może mu pomóc jedynie mnich Grigorija Rasputina, człowiek o wątpliwej reputacji, któremu zaufała caryca. Nie podoba się to społeczeństwu, które coraz wyraźniej się buntuje. Młoda kobieta jakby nie zdaje sobie z tego sprawy i stara się korzystać z uroków życia, mimo iż zauważa, że nie umie się odnaleźć na salonach. Na jednym z przyjęć wydawanych przez ciotkę Olga poznaje przystojnego żołnierza, Pawła Woronowa, do którego zaczyna coś czuć. Jednak wie, że ten związek z góry skazany jest na porażkę. Spokojne życie rodziny przerywa wojna, która wszystko zmienia raz na zawsze. Złe decyzje cara, bunty i rewolucja. Czarne chmury zaczynają się zbierać nad rodziną Mikołaja II. Czy uda im się przetrwać?

Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji to opowieść o upadku wielkiego mocarstwa, życiu na świeczniku i nikłych próbach uwolnienia się spod skrzydeł rodziców. To historia rodziny carskiej, której przyszło mierzyć się z trudnymi wydarzeniami. Choroba jedynego syna odciskająca piętno na wszystkich, wieczny niepokój o następcę tronu i widmo śmierci ciążące na całej rodzinie i nie pozwalające im normlanie żyć. Autorka barwnie opisuje życie rodziny królewskiej pokazując, że w całym tym trudnym czasie każdy na swój sposób próbował szukać pociechy i normalności. To opowieść o rewolucji, wojnie i upadku, ale też miłości, nadziei i młodzieńczym zapale, by zmieniać utarte schematy i konwenanse. Muszę przyznać, że jest to powieść historyczna, od której naprawdę trudno się oderwać. Z przyjemnością oglądnęłabym też film kostiumowy na jej podstawie. Kto wie, może kiedyś? A tymczasem Was gorąco zachęcam do lektury! Jak podkreśla autorka w zakończeniu warto pamiętać, że jest to powieść inspirowana wydarzeniami historycznymi, więc trzeba mieć na uwadze, że czasami dla potrzeb fabuły niektóre wydarzenia zostały zmienione, pominięte lub dodane. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane