Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaMagda Knedler, Narzeczona z powstania (2022)

Ostatnio opublikowane

Magda Knedler, Narzeczona z powstania (2022)

Nie jest tajemnicą, że cenię sobie twórczość Magdy Knedler i zawsze z pewną dozą ekscytacji, ale też niepokoju siadam do każdej nowej historii. Tym razem jestem bliska stwierdzenia, że to chyba najlepsza powieść autorki, a na pewno jedna z tych, które na długo we mnie zostaną, i która będę mocno polecać.

Jeśli zastanawiacie się skąd ten niepokój to wiąże się on głownie z emocjami jakie towarzyszą mi podczas każdorazowej lektury książek Magdy Knedler. Autorka potrafi pisać bardzo sugestywnie i bezkompromisowo, a równocześnie z pewną dawką czułości i wyrozumiałości. Powieści oparte na prawdziwych wydarzeniach i związane z wojenną rzeczywistością tym bardziej wywołują silne emocje. Tak było i tym razem. A ekscytacja z kolei wiąże się z kolejną możliwością odkrywania twórczego rozwoju autorki, jej warsztatu i formy narracji, którą i tutaj mnie zaskoczyła.

Maria wiedzie beztroskie życie. Wchodzi w dorosłość, zdecydowała co chce robić w życiu i… pierwszy raz się zakochała. Jest rok 1938 i jeszcze wtedy ma plany i marzenia, które zostaną brutalnie zweryfikowane i zniszczone przez wojnę. Wybuch wojny rozdziela ją ze swoim wybrankiem serca, jednak, gdy po takim rozstaniu w końcu się odnajdują i postanawiają nadrobić stracone chwile los kolejny raz ich doświadcza. Podczas powstania biorą szybki ślub, jednak nie trwa to długo, gdy zostają kolejny raz rozdzieleni. Tym razem na zawsze. Z kolei Rudek angażuje się w działania wojenne, pomaga wydostać się ludziom z getta i tylko czasami jego losy splatają się z Marią. Jeszcze oboje nie wiedzą, co życie dla nich przygotowało i czy będą gotowi to przyjąć. Póki co walczą, by żyć w wolnym kraju i nie dać się okupantowi. Jak potoczą się ich losy? Czy autorce udało się odtworzyć losy swojej babci i dowiedzieć się kim był Walek, którego poślubiła? Jak wiele z kart historii rodziny jeszcze pozostało nieodkrytych?

Narzeczona z powstania to poruszająca powieść, która powstała w oparciu o rodzinną historię Magdy Knedler, którą autorka starała się poznać, odkryć, poukładać i usystematyzować, by poznać losy swojej babci i jej rodziny. Z badań nad materiałami źródłowymi, listami, czy fotografiami wyłonił się obraz młodej kobiety, która postawiona w obliczu wojennej rzeczywistości postanawia walczyć o siebie, swoją rodzinę i miłość. Knedler zdecydowała się także na wyjątkowy sposób narracji, w której sama staje się bohaterką powieści, a raczej obserwatorem wydarzeń, który opowiada o swoich emocjach, snuje domysły i stara się odtworzyć tę historię. Dzięki temu powstała intymna, delikatna, ale też brutalna i bezkompromisowa powieść, w której Magda Knedler, mimo że opowiada o swojej rodzinie nikogo nie gloryfikuje i unika patosu. To bardzo emocjonalna, refleksyjna i poruszająca lektura, podczas której niejednokrotnie musiałam robić sobie przerwy, by złapać oddech od nadmiaru emocji i by powoli wczytać się i razem z autorką odkrywać tę historię.

Narzeczona z powstania nie należy to łatwych powieści, ale zdecydowanie warto poświęcić jej czas i uwagę i zanurzyć się w tej opowieści. Trudnej tym bardziej, że za naszą granicą z Ukrainą właśnie trwa wojna i trudno oderwać myśli od tych wydarzeń. Najnowsza powieść Magdy Knedler to próba autoterapii, odkrycia własnych korzeni i poznania swojej rodziny. A jak przyznała sama autorka jeszcze i tak nie wszystko zostało odkryte i kto wie może niebawem poznamy kolejną, pełną emocji historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Tymczasem zachęcam Was, abyście sięgnęli po Narzeczoną z powstania. Naprawdę warto!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane