Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaWojciech Mann, Artysta. Opowieść o moim ojcu (2019)

Ostatnio opublikowane

Wojciech Mann, Artysta. Opowieść o moim ojcu (2019)

Jako pierwsze rzuca się w oczy wydanie tej książki. Bardzo dopracowane i cieszące oko. Jednak to przede wszystkim świadectwo miłości syna do ojca, a wszystko opowiedziane w towarzystwie obrazów Kazimierza Manna.

Niewątpliwie ciężko jest napisać o swoim ojcu wystrzegając się nadmiernej ckliwości i omijając intymne szczegóły z życia rodziny. Z drugiej strony na pewno trudno jest też zdystansować się wobec postaci ojca, z którym łączy nas mocna więź. Wojciech Mann znalazł złoty środek i opowiedział czule o swoim tacie pozostając w tym na tyle obiektywnym, by dzięki temu przybliżyć nam nie tyle sylwetkę ojca, ale przede wszystkim artysty. I to właśnie twórczość w postaci obrazów, plakatów czy kartek pocztowych pięknie uzupełnia tę opowieść. Kazimierz Mann jawi się w niej jako człowiek pełen pasji, który nie szukał sławy i rozgłosu. Radość sprawiało mu samo tworzenie. Dopiero teraz, po latach Wojciech Mann kompletuje jego obrazy i stara się dotrzeć do osób będących w ich posiadaniu.

Artysta. Opowieść o moim ojcu to historia właśnie o artyście i ojcu. O tym, że każdy z nas ma swoje role w życiu i ważne jest, aby każdą realizować z pasją i oddaniem. Wojciech Mann pokazuje, że można pisać delikatnie i ujmująco i nie trzeba w tym wszystkim szokować i wzbudzać sensacji. O swoim ojcu opowiada z szacunkiem i dającą się odczuć miłością. Może właśnie dlatego ta biografia jest tak bardzo ujmująca. Warto na chwilę się zatrzymać, poznać życie i przede wszystkim twórczość Kazimierza Manna i zwyczajnie się nią zachwycić. Bogato ilustrowana biografia to hołd dla ojca, ale także jego twórczości oraz złapanie wspomnień, które często bywają ulotne.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane