Strona głównaKsiążkiJohn Reed, Szansa Snowballa (2024)

Ostatnio opublikowane

John Reed, Szansa Snowballa (2024)

W tym roku zrobiłam sobie reread Folwarku zwierzęcego, także będąc świeżo po lekturze chętnie sięgnęłam po kontynuację napisaną przez Johna Reeda.

Szansa Snowballa to kontynuacja wspomnianego wcześniej Folwarku zwierzęcego. Autor pokusił się o pokazanie innej rzeczywistości, w której po śmierci Napoleona znalazły się zwierzęta. Dzisiaj właśnie w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Bellona opowiem Wam o tej powieści.

Historia zaczyna się od śmierci Napoleona. Niepokojące się o swą przyszłość zwierzęta dowiadują się, że wygnany niegdyś Snowball żyje i ma się dobrze. Gotów jest też wrócić na farmę. Wraz z nim pojawia się kapitalizm i indywidualizm. Książka z humorem ukazuje zadziwiające perypetie kolejnych zmian w małej zwierzęcej społeczności, w której pojawiają się i rozwijają nowe idee.

Szansa Snowballa to satyra polityczna, która pokazuje życie w świecie, gdzie króluje kapitalizm i indywidualizm. Autor doskonale uwypukla wady tego systemu, tym samym pokazując, że żaden z rządów, czy to autorytarny, czy demokratyczny nie jest wolny od wad. Na kartach tej powieści spotykamy dobrze nam znane zwierzęta z Folwarku zwierzęcego, które mogą w końcu żyć wolne. Czy aby na pewno? John Reed pokazuje też pułapki kapitalizmu, w które bardzo łatwo wpaść. Muszę przyznać, że świetnie mi się czytało tę kontynuację i trochę szkoda, że ma ona niecałe 180 stron. W każdym razie polecam Wam zarówno sięgnąć po Folwark zwierzęcy, jeśli jeszcze nie czytaliście, jak i po Szansę Snowballa.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane