Strona głównaKsiążkiNatalia de Barbaro, Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności (2023)

Ostatnio opublikowane

Natalia de Barbaro, Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności (2023)

Muszę przyznać, że nie czytałam Czułej przewodniczki, czyli poprzedniej książki autorki, która podbiła serca kobiet i listy bestsellerów. Dlatego z czystą głową usiadłam do lektury Przędzy i okazało się, że jest to lektura idealna dla mnie, która sporo poukładała mi w głowie.

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po książki, które robią mi bałagan w głowie, a potem powoli go porządkują. Tak miałam właśnie z Przędzą autorstwa Natalii de Barbaro. Po sukcesie Czułej przewodniczki autorka idzie dalej i kolejny raz zabiera nas w głąb kobiecej duszy pokazując, jak wiele pracy należy włożyć, by żyć szczęśliwie i po swojemu, chociaż to bardzo względne pojęcia zależne od bardzo wielu czynników.

W swojej najnowszej książce Natalia de Barbaro odnosi się do dwóch czynności przez pryzmat, których możemy postrzegać nasze życie. A mianowicie mowa tutaj o łucznictwie i tkactwie. I chociaż wydają się one ze sobą praktycznie niezwiązane to przeniesione na grunt nauk psychologicznych i ukazane jako metafory życia wiążą się ze sobą i przeplatają. Autorka zwraca uwagę na to, jak istotne w naszym życiu jest to, aby zacząć doceniać małe rzeczy i nie chcieć ciągle żyć mocniej i chcieć więcej, mimo że świat właśnie tego od nas wymaga. Jak czytamy na koniec przędza jest w miejscu Pomiędzy: Już przygotowana, jeszcze nieutkana. I to znajduje przełożenie na nasze życie w tej książce. Od nas samych zależy, co i jak z niej utkamy, jak szybko to zrobimy, jakie kolory wybierzemy i w którym momencie się zatrzymamy i skupimy na danej chwili. To książka o kobietach i dla kobiet, o ich wyborach, straconych szansach, ale i możliwościach. O miłości, strachu i nadziei. O tym, że czasami może się nie udać, ale warto podejmować ryzyko.

Co jakiś czas w książce pojawia się ławeczka, na którą zaprasza nas autorka. Znajdziemy tam kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jest też specjalne miejsce na nasze notatki. Warto też zwrócić uwagę na samo wydanie tej książki. Piękne ilustracje i przepiękne mandale, które rozpoczynają każdy rozdział.

W mandale przygotowane na okładkę i do wnętrza tej książki wplecione zostały nitki pochodzące z ubrań wielu kobiet, które odpowiedziały na zaproszenie artystki Mayry Wojciechowicz do współtworzenia tych ilustracji. Te włókna niosą ze sobą wiele historii dni szczególnych i całkiem zwyczajnych. Wszystkie są w kręgu, jednakowo ważne.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane