Pisanie książek i tekstów wymaga od nas odpowiedniego warsztatu. Zapewne wielu z Was chce nad nim popracować. Przedstawiam 5 książek o sztuce pisania oraz o tworzeniu dobrych tekstów. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

Pisanie książek i tekstów – propozycje poradników

Katarzyna Bonda, Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania

 

Pisania, jak każdego zawodu, można się nauczyć. Kurs kreatywnego pisania Katarzyny Bondy, królowej polskiego kryminału, da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich.


Dostałam ją w prezencie urodzinowym. Jestem w trakcie czytania i pracy nad tekstem. Książka napisana jest przystępnym stylem, zawiera dużo porad i ćwiczeń.


Joanna Wrycza – Bekier, Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy

 

Magiczną moc opowieści dostrzegają dziś nie tylko literaci i reżyserzy, lecz również twórcy tekstów reklamowych i internetowych, ponieważ storytelling buduje świadomość marki. Jeśli chcesz nauczyć się go stosować, trudno o lepszych mistrzów storytellingu niż wielcy pisarze.

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Zawiera mnóstwo przykładów, ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Myślę, że jeszcze nie raz do niej wrócę.

Steven Pinker, Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku

W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.


Ann Handley, C.C. Chapman, Treść jest kluczowa. Jak tworzyć powalające blogi, podkasty, wideo, e-booki, webinaria (i inne)

 

Niezależnie od tego, czy mowa o krótkich notkach na Twitterze, fachowych artykułach na blogu, e-bookach, interaktywnych webinariach, pozwalających uczestnikom na ciekawe doświadczenia, czy podcastach, które można pobierać, by słuchać ich w biegu – dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rządzi właśnie TREŚĆ!

Książkę możecie kupić na stronie Wydawnictwa Helion.

Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski, Jerzy Sosnowski, Wszystko zależy od przyimka

Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, sms-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów, opowiada profesorskie trio Bralczyk, Markowski i Miodek w rozmowie z Jerzym Sosnowskim. Niezwykle pouczająca rozmowa.

5 książek o sztuce pisania wybrałam z pośród wielu dostępnych pozycji na rynku. Pisanie książek i tekstów nie jest zajęciem łatwym i wymaga od nas pracy nad warsztatem. Moim zdaniem są to pozycje wartościowe i warte uwagi, które na pewno pomogą nam w kształtowaniu naszego stylu. Pamiętajmy, że na niego wpływają również ćwiczenia. A więc piszcie, piszcie, piszcie! 😉