Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaBernadette McDonald, Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy (2024)

Ostatnio opublikowane

Bernadette McDonald, Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy (2024)

Jak wiecie bardzo lubię sięgać po książki związane z górami. Dlatego chętnie podjęłam się współpracy reklamowej z Wydawnictwem AGORA przy książce Bernadette McDonald.

Muszę przyznać, że do tej pory czytałam głównie biografie znanych i wielkich wspinaczy, a tak de facto zapominałam dzięki komu były możliwe ich wyczyny. Na szczęście są takie osoby, jak autorka książki Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy, która nie zapomniała i opowiedziała historie kilkudziesięciu osób, które nie należą do czołówki wspinaczy, a mają nie mniejsze umiejętności.

Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy to opowieść o ludziach dzięki, którym możliwe są wyprawy i zdobywanie szczytów, zarówno te komercyjne, jak i wyczynowe. Bernadette McDonald na kartach swojej książki oddaje głos osobom, które zazwyczaj są pomijane i o których jest zdecydowanie za cicho. Opowiada o zwykłym życiu nepalski i pakistańskich ludzi, którzy wyprawy w wielkie góry traktują jako źródło dochodu i szansę godnego życia dla swoich rodzin. Są też wyjątki, czyli osoby, które zarówno pomagają w zdobywaniu szczytów, jak i same chcą zaistnieć i dokonać czegoś wielkiego. Niektórym z nich się to udaje! Co ciekawe są też wśród takich osób kobiety, może niezbyt liczna grupa, ale jednak! Sporo nowych rzeczy dowiedziałam się z tej książki. To wartościowa i potrzebna lektura. W środku znajdziecie też kilkanaście zdjęć. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane