Strona głównaKsiążkiJasques Peretti, Zakulisowe umowy, które zmieniły świat (2019)

Ostatnio opublikowane

Jasques Peretti, Zakulisowe umowy, które zmieniły świat (2019)

Nie od dzisiaj wiadomo, że światem rządzą pieniądze. Autor Zakulisowych umów pokazuje, że czasami kluczowe decyzje zostały podjęte przez niewielką liczbę osób a ich skutki odczuwamy do dzisiaj.

Dlaczego żarówkę trzeba wymieniać co pół roku? Kto zyskał najwięcej na otyłości Amerykanów? Dlaczego iPhone nie może w nieskończoność produkować lepszych modeli telefonów? Czy w pracy można wykorzystywać modele wydajności pracowników, czy tak naprawdę one nie działają? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedź w książce Zakulisowe umowy,które zmieniły świat. Jacques Peretti bardzo wnikliwie analizuje wiele umów, jakie zostały zawarte i które miały olbrzymi wpływ na rozwój światowych gospodarek. Skupia się na rożnych dziedzinach życia pokazując tym samym, że w każdym aspekcie życia jesteśmy zależni od czyichś decyzji. Na jaw wychodzą manipulacje, podejrzane układy i wielkie pieniądze, które dzięki temu wpłynęło do kieszeni wielu czołowych potentatów na rynku.

W Holandii dla bezdomnych zaprojektowano płaszcz, który umożliwia przekazywanie im datku dzięki przeciągnięciu kartą po rękawie.

Być może nadchodzi koniec fizycznej formy pieniędzy – czyli systemu płatności stworzonego sześćset lat przed naszą erą. Tim Cook, prezes Apple’a, twierdzi, że następne pokolenie „nawet nie będzie wiedziało, czym była gotówka”.

Zakulisowe umowy, które zmieniły świat to ciekawa pozycja dla fanów nowinek ekonomicznych, technologicznych czy społecznych. Autor zgrabnie łączy wiele dziedzin życia, pokazując jak rozwija i zmienia się światowa gospodarka oraz co dzięki temu zyskujemy i tracimy. Wraz z autorem przyglądamy się 10 umowom, które miały znaczący wpływ na światowe gospodarki. Tym samym próbujemy odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań, zastanowić się nad przyszłością i w nieco inny sposób spojrzeć na przemiany społeczno-gospodarcze.

Peretti stawia wiele pytań, bada różne hipotezy i próbuje wyciągać wnioski. To mądra i pouczająca lektura, która otwiera oczy na różne kwestie. Jako ludzie funkcjonujący w danym środowisku często nie mamy pojęcia o mechanizmach rządzących gospodarką, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, czy światowym. Pokazuje wielkie przemiany, jakie nastąpiły po zawarciu wielu umów, za które odpowiadało czasami klika osób.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane