Strona głównaKsiążkiRebecca Johns, Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory (2023)

Ostatnio opublikowane

Rebecca Johns, Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory (2023)

Bardzo lubię powieści historyczne, dlatego chętnie sięgnęłam po Hrabinę, książkę opowiadającą losy Elżbiety Batory.

W zeszłym tygodniu w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Pascal opowiadałam Wam o najnowszej książce Krzysztofa P. Czyżewskiego zatytułowanej Izabela i sześć skradzionych koron. To świetna powieść historyczna. Kontynuując współpracę reklamową i pozostając w tym samym gatunku przeczytałam też książkę Rebecci Johns, a mianowicie Hrabinę. Tragiczną historię Elżbiety Batory. I była to kolejna pasjonująca lektura!

Elżbieta Batory była posądzana o czary, kąpiele we krwi dziewic i wiele innych zbrodni. W Hrabinie autorka oddaje jej głos i to właśnie ona staje się narratorką i opowiada swoją historię. Wszystko zaczyna od samego początku, czyli od tego jak będąc małą dziewczynką została odesłana na dwór swojej przyszłej teściowej, a narzeczony był wobec niej zimny i nie wykazywał oznak zainteresowania jej osobą. I tak Elżbieta Batory snuje swoją opowieść życia tłumacząc się przed swoim synem. Z jej opowieści wyłania się obraz skrzywdzonej kobiety, która nadal nie widzi swoich przewinień. Jak faktycznie była Elżbieta? Jak wydarzenia z dzieciństwa wpłynęły na jej dorosłe wybory?

Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory to niezwykle wciągająca i opowiedziana z pasją powieść. Autorka oddaje głos bohaterce dzięki czemu nie ocenia, a jedynie przedstawia jej historię. Historię z jednej strony pełną bezwzględności i okrucieństwa, a z drugiej historię kobiety głęboko skrzywdzonej, która za wszelką cenę chciała być kochaną i akceptowaną. Czy jednak traumy z dzieciństwa i błędne decyzje mogą usprawiedliwiać zło? Mimo tego, że w swojej opowieści Elżbieta stawia się w pozycji ofiary to naprawdę trudno jest ją zrozumieć i współczuć. Autorka nie bawi się w subtelności i opisy wielu scen mrożą krew w żyłach! Niemniej to naprawdę interesująca powieść, którą warto przeczytać!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane