Ostatnio opublikowane

Maj 2015

Dzisiaj mamy 31 maja, ostatni dzień tego pięknego miesiąca. Przyszedł czas na kolejne podsumowanie tego co udało mi się przeczytać i co działo się na stronie. Zobaczcie jak prezentował się maj. A działo się sporo. Jak u Was? Co ciekawego przeczytaliście? A może oglądnęliście film godny polecenia?

W maju pojawiła się dwie recenzje książek, które przeczytałam w kwietniu, a mianowicie Dom tęsknot Piotra Adamczyka oraz Nocne zwierzęta, czyli pisarki debiut Patrycji Pustkowiak. Dodatkowo mogliście przeczytać jeszcze cztery inne recenzje. W sumie w maju przeczytałam 7 książek, także jak łatwo policzyć 3 recenzje ukażą się niebawem.

Grzegorz Kozera, Berlin, późne lato

Grzegorz Kozera to prozaik, poeta i dziennikarz. To moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Berlin, późne lato pod przykrywką prostej opowieści porusza wiele istotnych tematów. To historii o powolnym umieraniu nadziei, o samotności, o okrucieństwie, o walce o każdy dzień. Gdzie kończy się człowieczeństwo a człowiek zaczyna być jak zwierzę? Do czego zdolny jest człowiek, by przetrwać? Czy poza samym sobą możemy komuś ufać? Wątpliwym nawet  wydaje się ufanie samemu sobie w czasie wojny. Czasem działa w nas instynkt samozachowawczy. Te wszystkie kwestie autor porusza w swojej książce.

Grzegorz Kozera, Króliki Pana Boga

Króliki Pana Boga to obraz umęczonych wojną ludzkich istnień. To opowieść bardziej drastyczna i wyrazista niż jej poprzedniczka. Berlin, późne lato zawierał pierwiastek nadziei, że po wojnie wszystko wróci do normy. Króliki Pana Boga pokazują, że ten powrót jest praktycznie niemożliwy. Pozbawieni resztek nadziei towarzyszymy bohaterom w ich podróży. Podróży trudnej i bolesnej.

Gillian Flynn – Mroczny zakątek (2014)

Flynn pokazuje jak łatwo manipulować jest dzieckiem i jego pamięcią. Pokazuje jak trudno pozbyć się traumy z dzieciństwa, jak demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Pokazuje ile jesteśmy w stanie poświęcić w imię miłości, jakie znaczenie ma dla nas rodzina. Jak destrukcyjny wpływ może mieć na nas środowisko w jakim przebywamy. Odkrywa mroczne zakątki umysłów, o których istnieniu nie mamy pojęcia.

Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennat – Anatomia kłamstwa (2015)

Anatomia kłamstwa to przydatna książka, która pozwoli nam stanąć pewniej na przeciw osoby, która kłamie. Nie jest ona jednak receptą i złotym środkiem, gdyż mnogość zachowań sprawia, iż każdy zachowuje się różnie w danej sytuacji. Niemniej jednak odnosi się ona do głównych i najczęstszych oznak zachowań kłamcy. Dużym plusem książki jest to, że napisana jest ona przystępnym językiem, z pominięciem psychologicznego żargonu (jeśli już trafi się jakieś pojęcie, to jego definicję możemy sprawdzić w słowniku na końcu). Dlatego też każdy z łatwością jest w stanie przyswoić zawarte w niej rady. Dla wielu czytelników interesujące będą przypadki opisanych przesłuchań przeprowadzonych w ramach pracy autorów w CIA. Warto przeczytać, by poznać tajniki i mechanizmy kłamstwa.

Oprócz recenzji pojawiły się dwa wpisy z cyklu Nie chcę czytać!, czyli kilka słów o tym co robię, gdy ogarnia mnie niemoc czytelnicza. W pierwszym z nich opowiedziałam Wam o dwóch filmach, natomiast w drugim zabrałam Was w świat dźwięków. Jeżeli nie czytaliście możecie teraz sprawdzić o czym i o kim pisałam:

Oprócz tego przygotowałam listę 107 książek, które chcę przeczytać a także mieliście możliwość wziąć udział w dwóch konkursach. W pierwszym, który dzisiaj się zakończył do wygrania była książka Króliki Pana Boga, natomiast w drugim (trwającym do środy) wygrać możecie Mroczny zakątek.

Maj to również miesiąc, w którym święto obchodzą nasze mamy. Z tej okazji przygotowałam dla was listę prezentów w dwóch wersjach: książkowej oraz poza książkowe. Zaglądnijcie może coś wykorzystacie na prezent z innej okazji. Pojawił się również wpis o mamach – bohaterkach książek, które niedawno czytałam.

A jak u Was? Ile książek udało Wam się przeczytać? 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane